more_horiz
Wiadomości

"Uczę się, jak działa system od wewnątrz". Białoruska opozycjonistka udzieliła wywiadu z więzienia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 14:51
W niemieckim tygodniku "Spiegel" ukazał się wywiad z białoruską opozycjonistką, Maryją Kalesnikawą. Osadzona w areszcie Maryja podyktowała odpowiedzi na pytania gazety swojej prawniczce. - Ani przez chwilę nie żałowałam tego, co zrobiłam - mówi Kalesnikawa.
Maryja Kalesnikaua podczas protestu w Mińsku 16 sierpnia.
Maryja Kalesnikaua podczas protestu w Mińsku 16 sierpnia.Foto: Shutterstock.com / magda_shutterstock

Maryja Kalesnikawa jest działaczką polityczną, jedną z liderek białoruskiej opozycji. We wrześniu próbowano ją wywieźć z Białorusi na Ukrainę, ale podarła swój paszport, uciekła z wiozącego ją samochodu przez okno i poszła w stronę białoruskiej granicy. Oskarżona o wzywanie do działań na szkodę bezpieczeństwa państwa, została osadzona w areszcie pod Mińskiem.

Tygodnik przypomniał, że Kalesnikawa przez dłuższy czas nie miała kontaktu ze swoją prawniczką Ludmiłą Kazak, a jako powód władze aresztu podały kwarantannę ze względu na koronawirusa.

Czytaj więcej
mid-epa08850622 (1).jpg
Setki zatrzymanych na Białorusi. "OMON jeździł busami po mieście, rozpędzał, ludzie zbierali się na nowo"

- Odmówiono mi prawa do obrony i możliwości nie tylko osobistego porozmawiania z moją adwokat, ale także napisania do niej. Ta fałszywa kwarantanna nie trwała (zalecane) 10 dni, ale trzy tygodnie - relacjonuje Kalesnikawa. - 22 października zostałam przesłuchana, a 24 października razem z innymi więźniami poddano mnie kwarantannie, niczego nie wyjaśniając. Nie pozwolono nam już wyjść. W ciągu tych trzech tygodni tylko trzy razy zabrano nas z celi, abyśmy się umyły - dodała.

"Ból i niesprawiedliwość"

Opozycjonistka ocenia, że powodem zastosowania wobec niej izolacji może być fakt, że wymieniła w kilku listach nazwiska osób "odpowiedzialnych za przestępstwa wobec niej". - Jeden lub więcej listów, w których szczegółowo opisuję, co mi zrobiono, mimo cenzury dotarł do adresatów tutaj, w więzieniu. Dzięki temu ludzie mogli dowiedzieć się, co się ze mną stało, kto mi to zrobił i kto za tym wszystkim stoi - podkreślila.

Zapytana, jak znosi blisko trzymiesięczny już pobyt w areszcie, Kalesnikawa mówi: "Nic mi nie jest, jestem pełna energii. Po raz pierwszy od wielu lat znów śpię siedem do ośmiu godzin. To dla mnie dużo. Ciągle jestem zajęta, czytam, pracuję nad nowymi projektami. To, co dzieje się w więzieniu, postrzegam jako nowe, przydatne doświadczenie. Uczę się, jak działa system od wewnątrz, dużo rozmawiam z innymi tutaj, dowiaduję się, co ich niepokoi". - Widzę wokół siebie wiele bólu i niesprawiedliwości - relacjonuje opozycjonistka.

Ludmiła Kazak dodaje: "Z Maryją wszystko dobrze, uprawia sport (...), nawet teraz, w areszcie, jest zawsze dobrze ubrana i nadal nosi swoją charakterystyczną czerwoną szminkę. Jej wola walki wciąż rośnie. To osoba o naprawdę silnym charakterze".

Czytaj więcej
białoruś protest 1200 free
Działacz: Putin i Łukaszenka robią na Białorusi tzw. zaczystkę, Zachód musi pomóc Białorusinom w zakresie mediów i kadr

Na pytanie, jak uzyskuje informacje o wydarzeniach na Białorusi, Kalesnikawa odpowiada, że "w celi jest telewizja z siedmioma kanałami państwowymi i radio". - Nie jest to dla mnie wygodne, ale czytam, książki to rekompensują, dają mi do myślenia - wskazuje opozycjonistka.

Kazak dodaje, że władze w areszcie niedawno z nieznanego powodu zabrały jej klientce książki. Zapowiedziała skargę w tej sprawie.

"Pokazałam swoją wolę i dotrzymałam obietnicy walki z systemem"

Pytana o próbę wywiezienia jej we wrześniu na Ukrainę, opozycjonistka wspomina, że "była w szoku". - Było wielu mężczyzn, wsadzili mnie nocą do samochodu w lesie wbrew mojej woli. Byłam oburzona tą niesprawiedliwością i broniłam się najlepiej, jak mogłam. Trzymałam paszport, od razu stało się dla mnie jasne, co muszę zrobić, żeby ich plan się nie powiódł. Nie wahałam się i podarłam paszport - relacjonuje.

- Oczywiście, że się bałam - dodaje Kalesnikawa. - Ale jeszcze bardziej obawiałam się, że nikt nie zdoła powstrzymać tych ludzi, że pozostaną anonimowi i ujdzie im to na sucho. Zmusiłam się do uspokojenia, obserwowałam ich zachowanie, mimikę, język, reakcje, intonację i ruchy - to były obrazy jak w złym śnie - stwierdziła.

Czytaj więcej
EN_01453720_1342 (1).jpg
Analityk: przypomina mi się Krym. Zachód nie ma polityki wobec Rosji, Białorusi, przestrzeni posowieckiej. Na tym Moskwa wygrywa

Zapytana, czy zdarza jej się wątpić w słuszność decyzji o pozostaniu w kraju, Maryja odpowiada, że "ani przez chwilę nie żałowała tego, co zrobiła". - To były dla mnie najtrudniejsze dni, ale pokazałam swoją wolę i dotrzymałam obietnicy walki z systemem przemocy i strachu. Nie mogłam odejść i zostawić moich współpracowników, przyjaciół i rodziny - podkreśliła.

Na Białorusi od wyborów prezydenckich 9 sierpnia trwają masowe akcje protestu. Ich uczestnicy protestują przeciw reelekcji na urząd prezydenta kraju Alaksandra Łukaszenki i uważają wybory za sfałszowane.

jp

Zobacz także

Zobacz także