more_horiz
Wiadomości

Nowe Okno Życia w Starachowicach. To drugie w diecezji radomskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2020 10:30
Drugie Okno Życia w diecezji radomskiej otworzono dziś w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Pierwsze od 11 lat znajduje się w domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mateuszgdynia/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

Ks. Robert Kowalski, dyrektor Carotas Diecezji Radomskiej powiedział, że Okno Życia jest miejscem, w którym matka może anonimowo pozostawić swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia.


Kazimierz Nycz 663 free
Kard. Kazimierz Nycz: gorąco proszę, byśmy umieli szanować uczucia ludzi wierzących

– Cieszę się ogromnie, że powstało takie miejsce w Starachowicach. Z radomskiego Okna Życia trójka dzieci bardzo szybko znalazła nowy dom. Zachęcam wszystkie mamy, które mają wątpliwości związane z wychowaniem swojego dziecka, by szukały takich miejsc w Radomiu, Starachowicach czy w całej Polsce – powiedział duchowny.

Procedura Okna Życia polega na tym, że gdy dziecko pojawi się w oknie, wzywane jest pogotowie. Niemowlę jest badane i trafia do szpitala. O pozostawionym dziecku informowany jest też ośrodek adopcyjny, który natychmiast powiadamia o tym sąd, prosząc jednocześnie o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka i nadanie mu tożsamości. Sąd wydaje decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej. Po 6 tygodniach następuje rozprawa i dziecko trafia do rodziny.

Do tej pory radomskie Okno Życia dało schronienie trójce dzieci. Ostatnim dzieckiem był Michał, którego pozostawiono 29 września 2020 roku.

eKAI/kmp

Zobacz także

Zobacz także