more_horiz
Wiadomości

Wyzwanie na TikToku zakończone śmiercią 10-latki. Władze Włoch ograniczają dostęp do serwisu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 12:24
Decyzją włoskich władz do TikToka nie mogą logować się użytkownicy, których wieku nie można zweryfikować. To reakcja na wieść o tragicznej śmierci 10-letniej dziewczynki, która udusiła się, biorąc udział w wyzwaniu na TikToku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: XanderSt/shutterstock

Włoskie media opisują sprawę 10-latki z Palermo, która wzięła udział w "blackout challenge" na TikToku - polega na tym, że użytkownicy nagrywają, jak podduszają się do utraty świadomości. Dziewczynka wzięła udział w wyzwaniu, dusząc się paskiem. Przy próbie nagrania doszło do zatrzymania akcji serca, dziecka nie udało się uratować. Znalazła ją 5-letnia siostra.   

"W świetle regulaminu"

- TikTok był jej światem, tak samo YouTube. Tak spędzała czas - powiedział mediom Angelo Sicomero, ojciec zmarłej dziewczynki. W świetle regulaminu TikToka 10-latka w ogóle nie mogła korzystać z platformy - konto mogą bowiem zakładać osoby od 13. roku życia.

telefon smartfon aplikacje 1200.jpg
Trump idzie na wojnę z aplikacjami TikTok i WeChat. Ze względów "bezpieczeństwa narodowego"

W świetle regulaminu TikToka 10-latka w ogóle nie mogła korzystać z platformy - konto mogą bowiem zakładać osoby od 13. roku życia.

Sprawa wstrząsnęła włoską opinią publiczną i spowodowała szybką reakcję krajowych władz. Decyzją krajowego urzędu ochrony danych. Postanowiono do 15 lutego zablokować dostęp do serwisu dla użytkowników, których wieku nie można zweryfikować. Do tego czasu platforma musi wprowadzić skuteczne mechanizmy weryfikacji wieku użytkowników. Chodzi o to, by ograniczyć dostęp do platformy dla dzieci poniżej 13. lat.

Czytaj także:

- Włoski Urząd Ochrony Danych (GPDP) nakazał TikTokowi natychmiastowe zablokowanie korzystania z danych użytkowników,  których wiek użytkownika nie został ustalony z całą pewnością - napisano w oświadczeniu. Włoski regulator oskarżył TikToka o to, że niedostatecznie dba o bezpieczeństwo użytkowników i weryfikację wieku członków społeczności. Na zarzuty odpowiedział rzecznik TikToka.

- Bezpieczeństwo społeczności TikTok jest naszym absolutnym priorytetem, z tego powodu nie zezwalamy na żadne treści, które zachęcają, promują lub gloryfikują zachowania, które mogą być niebezpieczne - przekazał rzecznik. Dodał, że serwis w pełni współpracuje z włoskimi władzami, nie ma jednak wiedzy o żadnych treściach na platformie, które mogłyby skłonić dziewczynkę do wzięcia udziału w makabrycznym wyzwaniu.

Nowe zasady

tiktok-5323005_1280.jpg
Trudny rodowód TikToka. Czy USA zablokuje aplikację?

W ostatnich dniach administracja TikToka wprowadziła nowe zasady prywatności dla osób poniżej 18 roku życia. Wedle nowej polityki domyślne ustawienia użytkowników w wieku od 13 do 15 lat pozostaną jako prywatne. Tylko zatwierdzeni obserwujący będą mogli przeglądać zawartość użytkownika. Platforma przestanie również zezwalać wszystkim użytkownikom na komentowanie filmów osób poniżej 15. roku życia. Takie treści będą mogli oceniać tylko znajomymi nieletnich.

Użytkownicy poniżej 15. roku życia mogą całkowicie wyłączyć komentowanie. TikTok domyślnie wyłączył również możliwość sugerowania kont nieletnich innym użytkownikom. Niepełnoletni użytkownicy nie mogą ponadto już kupować, wysyłać ani otrzymywać wirtualnych prezentów za pośrednictwem platformy.

Czytaj także:

TikTok to chińska aplikacja umożliwiająca dzielenie się krótkimi filmami wideo, która zyskała wielką popularność wśród młodych ludzi na świecie. Został globalnie ściągnięty ponad 2 mld razy, zaś w dobie pandemii koronawirusa i domowej izolacji użytkowników przybyły 623 mln instalacji. Według nieoficjalnych danych w 2019 roku chiński właściciel serwisu, ByteDance, zanotował wzrost przychodów do 17 mld dolarów, a firma wypracowała zysk netto w wysokości 3 mld dolarów. Wszystkie platformy prowadzone przez ByteDance mają ponad 1,5 mld użytkowników miesięcznie.


wirtualnemedia.pl/pkr

 

Zobacz także

Zobacz także