more_horiz
Wiadomości

W telewizji dorośli rozbierają się przed dziećmi. Holenderski program wywołuje kontrowersje przed premierą

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 09:28
21 marca telewizja publiczna NTR wyemituje program, w którym dzieci ze szkół podstawowych mają zadawać pytania nagim dorosłym. Plany stacji spotkały się z ostrą krytyką polityków prawicy oraz mniejszości tureckiej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain

Program został wyprodukowany przez Warner Bros. we współpracy z Rutgers Knowledge Center for Sexuality i opiera się na duńskim formacie "Ultra smider toejet". Uczestniczą w nim dzieci mające około 11 lat. Jego twórcy mają nadzieję, że dzięki programowi dzieci dowiedzą się między innymi, że nie ma jednego idealnego obrazu ludzkiego ciała.

Lider prawicowego Forum dla Demokracji Thierry Baudet, napisał na Twitterze, że pomysł jest "obrzydliwy", a on sam sprzeciwia się propagowaniu pedofilii przez telewizję publiczną.

Sąd free shutterstock 1200.jpg
Holenderski sąd chroni podejrzanego o handel narkotykami. Nie chce wydać go Polsce

Poseł DENK (mniejszość turecka) Tunahan Kuzu, również na Twitterze, opublikował film, w którym propozycję emisji programu finansowanego z podatków nazwał "szaloną". "W Holandii mamy problemy z pornografią dziecięcą i przestępczością seksualną wobec nieletnich, to jest odpowiedź telewizji publicznej na te problemy?" - pytał poseł Kuzu.

Najostrzejsze stanowisko zajęła konserwatywna partia protestancka SPG. Jej lider Van der Staaij nie tylko uważa program za "dziwaczny", ale domaga się zdjęcia go z anteny. Jak informuje oficjalna strona internetowa SPG, Van der Staaij wystąpił w tej sprawie z interpelacją do premiera Marka Ruttego.

"Obszerna rozmowa z dziećmi, co się wydarzy"

Emisji broni stacja NTR. - Program został opracowany bardzo starannie - powiedział cytowany przez portal NOS rzecznik telewizji. "Podczas programu odbyła się obszerna rozmowa z dziećmi na temat tego, co się wydarzy, a one mogły wskazać, jak się czują podczas programu" - mówił rzecznik, zapowiadając, że telewizja nie zamierza zmieniać swoich planów.


1200_aborcja_shutterstock.png
Holandia liberalizuje prawo do aborcji. Usunięto tzw. okres refleksji

Pozytywnie o planach telewizji publicznej wyraziła się publicystka tabloidu "De Telegraaf" Hester Zitvast. Napisała we wtorkowym wydaniu gazety, że trudno jej zrozumieć, że pięć nagich osób przed grupą dzieci może wywołać takie zamieszanie. "Spodziewałam się, że Holandia będzie nieco bardziej postępowa. Mnogość histerycznych reakcji pokazuje mi, że taki program jest więcej niż konieczny" - konkluduje Zitvast.

Wtóruje jej liberalny dziennik "NRC". Piórem Marcela van Roosmalena przekonuje, że "nie ma nic złego w byciu nagim", a protestancka SPG chce, aby Holandia wróciła do lat 50. ubiegłego wieku.

pg

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także