more_horiz
Wiadomości

"Efekt braku rozliczenia z przeszłością". Ekspert o działaniach rosyjskiego wywiadu w Bułgarii

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 11:35
- Bułgaria w sytuacji problemów z Turcją, czy agresją Rosji na Morzu Czarnym, staje się bardzo ważnym elementem wschodniej flanki NATO, stąd zainteresowanie tym krajem głównych członków sojuszu i chęć rozwiania wszelkich obaw o infiltrację przez Rosjan, którzy do niedawna poczynali sobie tu bardzo zuchwale - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. wschodnich Warsaw Institute.
Kreml, zdjęcie ilustracyjne.
Kreml, zdjęcie ilustracyjne.Foto: dade72/ Shutterstock

Bułgarska prokuratura i resort obrony poinformowały w piątek o rozbiciu zorganizowanej grupy, która szpiegowała na rzecz Rosji. Na jej czele stał były oficer bułgarskiego wywiadu wojskowego.

szpiegrosja-2.jpg
Bułgaria rozbiła grupę szpiegującą na rzecz Rosji. Brytyjskie MSZ: w pełni popieramy te wysiłki

Grzegorz Kuczyński przypominał, że jest to kolejny w ciągu ostatnich dwóch lat szpiegowski skandal na linii Rosja - Bułgaria. - Od jesieni 2019 r. Bułgarzy wydalili już 5 rosyjskich dyplomatów, ostatnio - w grudniu - attaché wojskowego. Obecna sprawa może mieć związek z tymi wydarzeniami. (…) Materiały operacyjne, które ujawniła bułgarska prokuratura, wskazują na to, że ta siatka była już rozpracowywana od długiego czasu - zauważył.

- Trudno mówić o wysokim profesjonalizmie zatrzymanych. To oznacza, że skuteczność rosyjskich służb wywiadu lub ludzi, którzy z nimi współpracują, nie jest tak świetna, jak niektórzy próbują przedstawiać. Nie odgrywali oni zapewne szczególnie ważnej roli, można też mówić o poczuciu bezkarności - dodał ekspert.

Gość audycji zwracał uwagę, że Bułgaria pomimo wejścia dość dawno temu do NATO i UE była jeszcze niedawno postrzegana jako miejsce, gdzie rosyjskie służby mogły sobie dowolnie działać, co wynikało z tego, że część służb wojskowych w tym kraju została mocno zinfiltrowana przez Rosjan. - Kiedy dochodzi do skandali szpiegowskich, okazuje się, że dotyczą one bułgarskiej armii albo wywiadu wojskowego. (…) To przypomina realia polskie, nie rozliczono się z przeszłością i te powiązania pozostały do tej pory - powiedział.

Posłuchaj
21:51 PR24_mp3 2021_03_22-10-08-25.mp3 Grzegorz Kuczyński o zatrzymaniu rosyjskich szpiegów w Bułgarii (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

- Rosjanom dużo łatwiej zwerbować funkcjonariusza wywiadu bułgarskiego niż amerykańskiego. Kraje Europy Środkowej, w tym Polska, są sojusznikami USA i członkami NATO, mają dostęp do części tajnych informacji. (…) Sytuacje takie jak np. skandal szpiegowski w Estonii, powodują niestety ograniczone zaufanie największych służb do krajów postkomunistycznych. Niemal we wszystkich tych krajach nie zastosowano w służbach specjalnych "opcji zerowej". Po upływie dekad przekonujemy się o skutkach takich decyzji - powiedział Grzegorz Kuczyński.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Grzegorz Kuczyński 

Data emisji: 22.03.2021

Godzina emisji: 10.08

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także