more_horiz
Wiadomości

Krajowy Plan Odbudowy. Krzysztof Lipiec: środki z pewnością trafią do samorządów

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 09:35
- W tej chwili nie chodzi o to, jak Fundusz Odbudowy będzie dystrybuowany w Polsce, rzecz dotyczy umowy międzynarodowej, którą muszą ratyfikować wszystkie państwa członkowskie, by UE mogła zaciągnąć kredyty i uruchomić środki na odbudowę - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Lipiec (PiS). W audycji wziął również udział Jarosław Rzepa (PSL).

Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" nie wykluczył, że może dojść do wydarzeń, które doprowadzą do skrócenia kadencji parlamentu. Prezes PiS zaznaczył, że nie prognozuje jednak wcześniejszych wyborów.

twitter sejm free 1200.jpg
Dr Maciej Onasz: przedterminowe wybory nie leżą w interesie żadnej ze stron

Krzysztof Lipiec przypominał, że Krajowy Plan Odbudowy, nad którym toczy się dyskusja, nie jest planem polskim, ale europejskim. - Środki z pewnością trafią do samorządów, które to najmocniej reprezentują władztwo publiczne w naszym kraju - zaznaczył. Stwierdził też, że opozycja poprze plan, nie chcąc wziąć na siebie odpowiedzialności za konsekwencje jego odrzucenia. - Procedura ratyfikacji jest specjalnie w taki sposób przemyślana przez UE, by uniknąć sporów wewnątrz krajów mogących doprowadzić do zablokowania funduszy - mówił gość audycji.

Jarosław Rzepa uzależniał poparcie dla Krajowego Planu Odbudowy od jasnego podziału środków pomocowych dla różnych regionów kraju. - Poprzemy Krajowy Plan Odbudowy pod warunkiem, że środki będą zagwarantowane do dyspozycji marszałków województw. W tej chwili jest ośmiu marszałków Zjednoczonej Prawicy i ośmiu koalicji PO-PSL-SLD (…) Zatwierdźmy jasny, przejrzysty plan odbudowy kraju, razem z ratyfikacją, wtedy będziemy wiedzieli, że są czyste intencje. W tej chwili nie mamy podstaw do tego, by w nie wierzyć - zaznaczył poseł PSL.

Posłuchaj
20:45 PR24_mp3 2021_04_12-08-06-42.mp3 Krzysztof Lipiec oraz Jarosław Rzepa o głosowaniu nad Krajowym Planem Odbudowy (Polskie Radio 24 / Dwie strony) 

W audycji poruszono również przebieg Narodowego Program Szczepień.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Dorota Kania

Goście: Krzysztof Lipiec, Jarosław Rzepa

Data emisji: 12.04.2021

Godzina emisji: 8.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także