more_horiz
Wiadomości

Białoruś: apel o pomoc w odbudowie narodowego sanktuarium. Kościół zniszczony przez pożar

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 07:08
W wyniku pożaru, który wybuchł we wtorek rano zostało poważnie uszkodzone Narodowe Sanktuarium Matki Bożej w Budsławiu. Biskupi katoliccy Białorusi zaapelowali o pomoc.
Pożar Kościoła w Budsławiu
Pożar Kościoła w BudsławiuFoto: Witalij Polinewski/Catholic.by
kościół FORUM 1200.jpg
Francja: co dwa tygodnie znika jeden budynek sakralny

"Wzywamy wszystkich wiernych do wspólnej modlitwy i ewentualnej pomocy w odrestaurowaniu sanktuarium w Budsławiu, zbudowanego przez naszych przodków z wielką miłością do Boga i Jego Najświętszej Matki" – apelują biskupi.

Strata dla całego narodu

W oddzielnym komunikacie administrator apostolski sede vacante archidiecezji mińsko-mohylewskiej, biskup Kazimierz Wielikosielec przypomina, że pożar zniszczył dach, poważnie uszkodził sklepienia świątyni i inne konstrukcje budowlane i że jest to poważna strata nie tylko dla Kościoła katolickiego na Białorusi, ale dla całego narodu. "W tym trudnym momencie proszę o pomoc w przywróceniu naszej wspólnej wartości narodowej – bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Budsławiu" – pisze bp Wielikosielec.

Sanktuarium narodowe w Budsławiu to wartość historyczno-kulturowa pierwszej kategorii, co oznacza, że ma znaczenie narodowe dla całej Białorusi. Dla tamtejszych katolików jest tym, czym Jasna Góra dla Polaków.

pg

Zobacz także

Zobacz także