more_horiz
Wiadomości

Wariant Delta w Polsce. Rzecznik MZ: odnotowano 226 przypadków

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 13:29
- W Polsce odnotowano 226 zakażeń wariantem Delta. W ciągu ostatnich dni przybyło ok. 20 przypadków - poinformował we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Laboratorium sekwencjonowania mutacji wirusa SARS-CoV-2 Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Laboratorium sekwencjonowania mutacji wirusa SARS-CoV-2 Państwowej Inspekcji SanitarnejFoto: Andrzej Hulimka / Forum

- Na przestrzeni ostatnich czterech tygodni odsetek próbek, które w sekwencjonowaniu wykazały wariant Delta, to 60 proc. – podał rzecznik resortu zdrowia.

- To, co nas jeszcze bardziej powinno skłaniać do podjęcia akcji szczepień, to dane, które utwierdzają w przekonaniu, że chorują ludzie niezaszczepieni. Patrząc na dane z ostatnich ośmiu dni widać, że w granicach 60 proc. zakażonych to osoby do 40-tego roku życia - wskazał.

1200_szczepienie_shutterstock.jpg
"Zaszczepmy się jak najszybciej". EMA apeluje do Europejczyków

Najwięcej zakażeń - jak poinformował - bo blisko 23 proc., to są osoby miedzy 21., a 30. rokiem życia. - To grupa osób, która jest najsłabiej wyszczepiona i grupa, która w tej chwili najczęściej się zakaża – zaznaczył rzecznik MZ.

- Odsetki procentowe osób, które zakaziły się po pełnym wyszczepieniu, po 14 dniach, czy też niestety zeszły z tego świata po pełnym zaszczepieniu i zakażeniu, to 1,6 proc. w pierwszym przypadku i 0,6 proc. w drugim. To jest najlepsze świadectwo, że szczepienia chronią – dodał.

Czytaj także:

Dane Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że wariant Delta wykryto już w 124 krajach i coraz częściej dominuje w poszczególnych rejonach. Eksperci alarmują, że atakuje on głównie niezaszczepione osoby. WHO ostrzega, że w ciągu najbliższego miesiąca wariant Delta koronawirusa będzie dominował na całym świecie.

pg

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także