more_horiz
Wiadomości

Jacek Saryusz-Wolski: UE przestaje być wspólnotą demokratyczną

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 18:55
- Dziś Niemcy, jeden z członków założycieli UE mówi wprost, w programie rządowym, że zamierza przemienić Unię, taką jaka jest zapisana w traktatach, w superpaństwo, a wiedząc że nie jest to możliwe przez zmianę traktatów, poza i ponad nimi - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS.
Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-WolskiFoto: PR24/JP

Jacek Saryusz-Wolski komentował obecną politykę instytucji Unii Europejskiej w kontekście historii wspólnoty państw europejskich. - UE która wymyślili wizjonerzy, jak Robert Schuman czy Alcide de Gasperi, oparta o traktaty rzymskie, miała być pomysłem na to, żeby nigdy więcej w Europie nie było wojny. Dzisiejsza UE została "uprowadzona", zdegradowana, jest zupełnie inna - zaznaczył.

- W historii UE było kilka punktów zwrotnych, zaczęło się od traktatu z Maastricht  kiedy wspólnota odeszła od nazwy wspólnoty i została nazwana Unią, co w tle miało prawdopodobnie ambicję, żeby naśladować Stany Zjednoczone i to był ten pierwszy zły sygnał. Odchodząc od traktatu nicejskiego, naruszono równowagę instytucjonalną, faworyzując duże kraje i zmierzając w kierunku koncertu mocarstw. Potem był kolejny wiraż, komisja Junkckera, która powiedziała, że nie jest naturalnym arbitrem i strażnikiem traktatów, ale komisją polityczną - przypominał gość audycji.

Europoseł zwracał uwagę na zapisy umowy koalicyjnej w Niemczech, które można odczytywać jako chęć federalizacji Europy pod przewodnictwem tego kraju.

- Na przestrzeni lat nastąpiło "uprowadzenie" UE, dziś jest ona zarządzana przez grupę trzymającą władzę - centralistyczną oligarchię. Na pewno jest Unia, która przestaje być wspólnotą demokratyczną i organizacja, która łamie własne reguły gry zapisane w traktatach. UE została również "uprowadzona" ideologicznie, zmierza w kierunku, na który nie było zgody ani demokratycznego przyzwolenia - mówił Jacek Saryusz-Wolski.

Posłuchaj
23:20 PR24_mp3 2022_01_02-17-35-41.mp3 Jacek Saryusz-Wolski o przyszłości UE (Polskie Radio 24 / Przekładaniec Jachowicza)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.  

  * * *

  Audycja: Przekładaniec Jachowicza

  Prowadzi: Jerzy Jachowicz

  Gość: Jacek Saryusz-Wolski

  Data emisji: 02.01.2021

  Godzina emisji: 17.35

  PR24/ka

  Ekstraklasa

  27 maja 2023

  Zobacz także

  Zobacz także