Umowa Orlen-MOL. Obajtek: pozyskamy niemal 200 stacji na Słowacji i Węgrzech

Zbywamy 400 stacji na rzecz koncernu MOL, ale MOL zbywa na rzecz Orlenu niemal 200 stacji - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. Dodał, że dotyczy to około 150 stacji na Węgrzech i 40 na Słowacji.

2022-01-12, 12:17

Umowa Orlen-MOL. Obajtek: pozyskamy niemal 200 stacji na Słowacji i Węgrzech

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że kierowana przez niego spółka sprzeda 400 stacji benzynowych węgierskiemu koncernowi MOL. W ten sposób Orlen spełni warunek, pod jakim Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez Orlen spółki Lotos.

Orlen przejmie 200 stacji MOL na Węgrzech i Słowacji

Przejęcie Grupy Lotos to krytyczny moment transformacji - oświadczył prezes PKN Orlen, przedstawiając partnerów przy przejmowaniu Lotosu. - To dzień bardzo ważny dla naszej gospodarki i gospodarki całego regionu. Polityka klimatyczna, presja regulacyjna i rynkowa wymagają od nas transformacji, szybkich zdecydowanych kroków - oświadczył.

Podczas prezentacji strategii kierowanej przez siebie spółki Daniel Obajtek podkreślił, że Orlen sprzeda 400 stacji koncernowi MOL, a jednocześnie kupi od tej firmy blisko 200 stacji. Będzie to prawie 150 obiektów na Węgrzech i ponad 40 na Słowacji. - Te 400 stacji w zetknięciu z tymi 200 stacjami, które przejmujemy, ma podobny poziom EBITDA (wskaźnik używany do określenia rentowności przedsiębiorstwa - red.) - poinformował.

Połączenie Orlenu z Lotosem. Umowa z MOL i Saudi Aramco

Daniel Obajtek dodał, że za pozostałe środki ze sprzedaży stacji koncern negocjuje zakup następnych ponad stu stacji w regionie. Powiedział też, że po przejęciu Lotosu w rękach Orlenu pozostanie ponad sto stacji Lotosu. Będą one działały pod marką Orlen.

REKLAMA

Także grupa MOL poinformowała o podpisaniu z Grupą Lotos i PKN Orlen umowy dotyczącej sprzedaży i zakupu aktywów. W ramach porozumienia MOL przejmie 417 stacji paliw w Polsce. Transakcja warta jest 610 mln dol. Z kolei Saudi Aramco kupi udziały w rafinerii Lotosu. Cena w przedwstępnej umowie za udziały w Lotos Asfalt, jaką mają zapłacić Saudowie, została ustalona na ok. 1,15 mld zł.

Posłuchaj

Daniel Obajtek: stabilność gospodarki wymaga nowych rozwiązań (IAR) 0:35
+
Dodaj do playlisty

 Czytaj także:

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej