more_horiz
Wiadomości

Prof. Romuald Szeremietiew: Rosja posuwa się w kierunku zachodnim krok po kroku

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 22:23
- To jest dla Rosji jednak ryzykowna gra, nie można założyć, że da zrobić wszystko, co się zaplanuje, może się stać coś nieoczekiwanego np. konflikt może się uruchomić nawet jeśli Rosja tego nie chce - mówił w Polskim Radiu 24 o sytuacji na granicy ukraińsko-rosyjskiej prof. Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej.
Romuald Szeremietiew
Romuald SzeremietiewFoto: PR24/AK

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział amerykańskim mediom, że Stany Zjednoczone są przygotowane, by odpowiedzieć na ewentualną agresję Rosji przeciwko Ukrainie. Podkreślił, że gdyby Waszyngton i jego sojusznicy przedwcześnie użyli sankcji, straciliby jedną z możliwości odstraszania. Antony Blinken potwierdził, że odpowiedź na agresję Moskwy przeciwko Ukrainie będzie stanowcza.

"Zaplanowane działania"

Prof. Romuald Szeremietiew komentował działania Rosji przy granicy z Ukrainą. - Nie wiemy, jak Putin ocenia ewentualną gotowość Zachodu do reakcji, czy w nowym układzie politycznym, z nowym prezydentem USA, może sobie pozwolić na więcej - zauważył.

- Cały czas są podejrzenia, że do wojny dojdzie, twierdzą tak bardzo poważne źródła. Z drugiej strony, jeśli spoglądam na to od strony polityki, którą Rosja dotychczas realizowała, to wydaje się, że nie powinna ona odważyć się na otwarty konflikt. Nie wiemy jednak, jaka jest ocena sytuacji po stronie rosyjskiej - zastrzegł.

Gość audycji podkreślał, że działania Rosji są starannie zaplanowane. - Rosja prowadzi bardzo przemyślaną politykę, miarkuje swoje możliwości, zdaje sobie sprawę, że nie stać jej na duży konflikt czy wojnę. W związku z tym postanowiła posuwać się w kierunku zachodnim krok po kroku, dążąc do tego, aby "rozmontować" Zachód, aby nie było tu jednomyślności i znaleźć szczeliny, w których interesy rosyjskie znajdą uznanie - zauważył prof. Romuald Szeremietiew.

Posłuchaj

22:57 PR24_mp3 2022_01_23-21-35-39.mp3 Prof. Romuald Szeremietiew o polityce Rosji (Polskie Radio 24 / Północ - Południe)

Czytaj także:

W ostatnim czasie Moskwa zgromadziła na granicy z Ukrainą ponad 100 tysięcy żołnierzy. Prezydent Putin domaga się od Sojuszu wycofania oddziałów ze wschodniej flanki i zobowiązań, że NATO nie będzie rozszerzać wpływów na wschód Europy.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Północ - Południe 

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: Prof. Romuald Szeremietiew

Data emisji: 23.01.2022

Godzina: 21.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także