more_horiz
Wiadomości

Szczyt liderów partii prawicowych z udziałem premiera. Politycy PiS przedstawili tematy rozmów

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 18:00
W Madrycie pod hasłem "Obronić Europę" odbędzie się spotkanie liderów europejskich partii prawicowych. Prawo i Sprawiedliwość reprezentować będzie wiceprezes ugrupowania, premier Mateusz Morawiecki. - Przewidziane jest wspólne stanowisko, które będzie dotyczyło między innymi sytuacji na wschodniej flance Unii Europejskiej - mówi portalowi PolskieRadio24.pl sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. 
W Madrycie premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał m.in. z szefem węgierskiego rządu VIktorem Orbanem
W Madrycie premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał m.in. z szefem węgierskiego rządu VIktorem OrbanemFoto: gov.pl

- Cel jaki w ogóle przyświeca tym spotkaniom, to w najszerszym ujęciu kwestia tego, jak ma wyglądać przyszłość Europy i Unii Europejskiej. Chcemy, żeby UE była tym, czym jest w swojej istocie, czyli dobrowolnym związkiem suwerennych państw narodowych, które decydują się współpracować w obszarach, które ustalą traktatami. Każda inna koncepcja będzie niszczącą dla Unii Europejskiej. O tym będziemy rozmawiać - mówi portalowi PolskieRadio24.pl wicerzecznik PiS Radosław Fogiel przed rozpoczynającym się w piątek w Madrycie spotkaniem liderów partii konserwatywnych i prawicowych.

Wspólna deklaracja na zakończenie 

Rozmowy w stolicy Hiszpanii będą kolejnym, po grudniowym "Warsaw Summit", spotkaniem sygnatariuszy deklaracji z lipca ubiegłego roku. - Nakreśliliśmy wówczas ramy przyszłej współpracy w Parlamencie Europejskim, ale też w ramach jednego bloku, u którego podstaw leżą wartości, na których zbudowano Unię Europejską, czyli wartości chrześcijańskie - tłumaczy w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. - To będzie drugie takie spotkanie, a niewykluczone są kolejne w innych miejscach - dodaje. 

Krzysztof Sobolewski podkreśla, że jednym z głównych tematów spotkania w Madrycie będą wydarzenia na wschodzie kontynentu. - W dużej mierze będzie poświęcone sytuacji w Europie, w kontekście tego co dzieję się na wschodniej granicy Unii Europejskiej, czyli sytuacji konfliktu Rosji z Ukrainą - stwierdza. Sekretarz Generalny PiS mówi, że w tej sprawie planowane jest zajęcie wspólnego stanowiska przez uczestników spotkania. 

- Przewidziane jest wspólne stanowisko, które będzie dotyczyło między innymi sytuacji na flance wschodniej Unii Europejskiej, ale też tego, jak dalej chcemy rozwijać współprace między europejskimi partiami centroprawicowymi - mówi Sobolewski. Spotkanie w Madrycie będzie odbywać się po hasłem "Obronić Europę". Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel dodaje zaś, że można je rozumieć w różnym kontekście, co daje szerokie pole do dyskusji.

- Obrona europejskiej tożsamości wywodzącej się z judeochrześcijańskich i antycznych korzeni, ale równocześnie rodziny. Obrona niezależności energetycznej, ale również obrona w kontekście tego co Rosja robi na wschodzie w stosunku do Ukrainy - tłumaczy rozmówca portalu PolskieRadio24.pl. Radosław Fogiel dodaje, że podczas spotkania w Madrycie poruszane będą również inne tematy, istotne w punktu widzenia przyszłości Europy.

- Zostaną poruszone również takie kwestie, jak sytuacja europejskiego przemysłu w globalnym otoczeniu, a także tematy związane z demografią czy suwerennością i bezpieczeństwem energetycznym państw Unii Europejskiej - wyjaśnia wicerzecznik PiS.

Zobacz także:

Morawiecki, Orban, Le Pen

Spotkanie rozpocznie się w piątek wieczorem od wspólnej kolacji. Na sobotę zaplanowano dyskusję w ramach paneli roboczych. Początek o godzinie 9:30. W delegacji PiS, oprócz wiceprezesa partii, premiera Mateusza Morawieckiego, są również sekretarz generalny ugrupowania Krzysztof Sobolewski, europosłowie Zdzisław Krasnodębski i Ryszard Legutko oraz wicerzecznik Radosław Fogiel.  

Gospodarzem spotkania jest lider hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascal. Udział potwierdzili także premier Węgier Wiktor Orban, szefowa Zjednoczenia Narodowego we Francji Marine Le Pen, Marlene Svazek z Wolnościowej Partii Austrii, Tom Van Grieken (Interes Flamandzki), Martin Helme (Estońska Konserwatywna Partia Ludowa), Aurelian Pavelescu (Narodowo-Chłopska Partia Chrześcijańsko-Demokratyczna w Rumunii), Krasimir Karakachanov z Bułgarskiego Ruchu Narodowego oraz Waldemar Tomaszewski z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin.

W lipcu ubiegłego roku członkowie partii prawicowych, których przedstawiciele zasiadają w Parlamencie Europejskim, podpisali w Warszawie i kilku innych europejskich stolicach deklarację ideową. Podkreślili w niej, że celem podjętej współpracy jest głęboka reforma Unii Europejskiej poprzez powrót do idei, które legły u jej podstaw z suwerenną rolą narodów europejskich. Zwrócono w niej także uwagę na spadek zaufania obywateli państw członkowskich do tej instytucji. Zauważono, że jest to konsekwencją "reinterpretacji treści Traktatów". Wśród sygnatariuszy deklaracji są m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Węgier Wiktor Orban, przewodniczący hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascal oraz szef włoskiej Ligii Matteo Salvini. 

Zobacz także

Zobacz także