more_horiz
Wiadomości

"Trzeba czynić wszystko, by się to nie zdarzyło". Prezes PiS o możliwym sojuszu Niemiec z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 16:24
Jarosław Kaczyński w Polskim Radiu 24 stwierdził, że rozwój sojuszu Niemiec i Rosji stworzyłby "bardzo niebezpieczną sytuację". - Trzeba czynić wszystko, by się to nie zdarzyło - podkreślił prezes PiS.
Spotkanie kanclerza Olafa Scholza i prezydenta Władimira Putina. Moskwa, 15.02.2022 r.
Spotkanie kanclerza Olafa Scholza i prezydenta Władimira Putina. Moskwa, 15.02.2022 r. Foto: PAP/EPA/SERGEY GUNEEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Budowa gazociągu, który biegnie z Rosji do Niemiec na dnie Morza Bałtyckiego z ominięciem Ukrainy i Polski, została zakończona we wrześniu 2021 r. Nord Stream 2 musi jednak jeszcze zostać zatwierdzony do użytkowania przez organy regulacyjne RFN i UE. Przewiduje się, że proces certyfikacji NS2 zostanie zakończony nie wcześniej niż przed końcem pierwszego półrocza 2022 roku.

"To byłoby wyjątkowo niebezpieczne"

Jarosław Kaczyński w Polskim Radiu 24 podkreślił, że Francja i Niemcy są zainteresowane bliskimi relacjami z Kremlem. - Rosja sprzedaje gaz, sprzedaje ropę, może z czasem będzie sprzedawała wodór. Tym który będzie to rozdzielał w Europie, będą Niemcy. To jest układ, który tworzy dla obydwu państw bardzo wygodną sytuację, ale jednocześnie też bardzo niebezpieczną i - w moim głębokim przeświadczeniu - w ostatecznym rachunku niebezpieczną także dla Niemiec - zaznaczył prezes PiS.

- Ta koncepcja bismarckowska ma głębokie osadzenie w niemieckiej i rosyjskiej historii. Z tą różnicą, że kiedy Niemcami rządził Bismarck, Rosja i Niemcy były coraz silniejsze, ale było też supermocarstwo, Anglia (…) i Francja podnosiła się szybko po klęsce 1870 r. Było to bardziej zrównoważone, a dzisiaj jest inaczej i w związku z tym tego rodzaju porozumienie byłoby szczególnie dla Europy, a szczególnie naszej jej części, wręcz wyjątkowo niebezpieczne i trzeba czynić wszystko, by się to nie zdarzyło - stwierdził wicepremier.

- Byłoby niebezpieczne dla Europy i samych Niemiec, być może także dla Francji - dodał.

Zobacz także:

"Tu nie chodzi o żadną federalizację, tylko o centralizację"

Jarosław Kaczyński odniósł się także do kwestii zagrożenia UE procesem federalizacji. - To określenie jest mylące, w federacji wszystkie człony są równe. W Stanach Zjednoczonych, klasycznej federacji, stan, który ma milion mieszkańców, i taki jak Kalifornia, która ma 40 milionów i potężnie PKB (…) ma po dwa głosy w Senacie, to jest wyraz równości. Tutaj żadnej równości by nie było - ocenił prezes PiS.

Wicepremier podkreślił również, że w koncepcjach federalizacji chodzi tylko o centralizację UE. - Stworzenie jednego państwa z jednym ośrodkiem kierowniczym. To państwo miałoby mieć jeden dominujący naród. To zdarzyło się w X w. i nazywało Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego, czyli I Rzesza - przypominał Jarosław Kaczyński.

Posłuchaj
38:46 PR24 2022_02_16-15-06-49.mp3 Jarosław Kaczyński o współpracy Niemiec i Francji (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości 

Data emisji: 16.02.2022

Godzina emisji: 15.09

PR24/ka

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także