more_horiz
Wiadomości

Pseudoreferenda na Ukrainie. Kpt. Badowski: Rosja chce zastraszyć Zachód użyciem broni jądrowej

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 12:25
- Gdyby Rosjanie dokonali uderzenia taktyczną bronią jądrową, na minimalnym szczeblu, najprawdopodobniej uderzyliby nie w zgrupowania wojsk ukraińskich, ale w jakąś metropolię, co miałoby wymusić zawieszenie broni - mówił w Polskim Radiu 24 kpt. Tomasz Badowski, ekspert ds. wojskowości.
Postanowienia układu New START, podpisane w 2010 i przedłużone w 2021 roku, nakładają na USA i Rosję limit rozmieszczenia 1550 strategicznych głowic jądrowych, a także ich środków przenoszenia
Postanowienia układu New START, podpisane w 2010 i przedłużone w 2021 roku, nakładają na USA i Rosję limit rozmieszczenia 1550 strategicznych głowic jądrowych, a także ich środków przenoszeniaFoto: PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT

Od piątku władze okupacyjne w zajętych częściowo przez wojska rosyjskie czterech obwodach na wschodzie i południu Ukrainy przeprowadzają pseudoreferenda aneksyjne. Głosowania na okupowanych terytoriach obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego mają potrwać do wtorku.

Lokalne ukraińskie władze informują, że okupanci liczą głosy nawet osób, które są w niewoli lub zginęły w wyniku działań wojennych.

Kpt. Tomasz Badowski komentował prowadzone przez Rosję działania. - To powtórka z 30 czerwca 1946 r., można znaleźć analogię z referendum, które odbyło się w Polsce rok po zakończeniu II wojny światowej. Rosja anektuje tereny, na których przeprowadza referenda, ich wynik będzie oczywiście sfałszowany, a całość to listek figowy do zbrodniczych działań Federacji Rosyjskiej do ziem państwa ukraińskiego - stwierdził.

Ekspert odniósł się do słów prezydenta Władimira Putina, który ostrzegł, że Rosja użyje "wszystkich niezbędnych środków" w wypadku zagrożenia państwa, czyli także włączonych w wyniku pseudoreferendów terenów. - Rosja, mówiąc o użyciu "wszystkich możliwych środków" straszy Zachód użyciem broni masowego rażenia, broni atomowej (…). Nie sądzę, żeby Rosja to zrobiła, choć po dacie ataku na Ukrainę widać, że działają oni czasami wbrew logice - zaznaczył i stwierdził, że istnieje groźba uderzenia taktyczną bronią jądrową przez Rosjan na ukraińskie miasto, co miałoby wywrzeć presję na władze tego kraju i spowodować zawieszenie broni na warunkach rosyjskich.

Posłuchaj
20:50 PR24_mp3 2022_09_26-11-08-56.mp3 Kpt. Tomasz Badowski o pseudoreferendach na okupowanej Ukrainie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w kraju częściową mobilizację, która ma się rozpocząć już w środę, 21 września. Stwierdził, że "celem Zachodu jest osłabienie, podzielenie i zniszczenie Rosji". Utrzymywał, że Zachód grozi Rosji m.in. użyciem broni jądrowej. - W przypadku zagrożenia dla naszego państwa, naszej ziemi i narodu wykorzystamy wszystkie niezbędne środki do obrony. To nie jest blef - powiedział Putin.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: kpt. Tomasz Badowski

Data emisji: 25.09.2022

Godzina emisji: 11.08

PR24/ka, ms

Zobacz także

Zobacz także