more_horiz

Putin straszy Zachód. Prof. Reginia-Zacharski: to pokazuje, w jak beznadziejnym położeniu jest Rosja

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 12:13
- Jest to miara rozpaczliwości Rosji - sięganie po środki, które tak naprawdę z perspektywy rosyjskiej nie przyniosą wymiernych efektów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki). Gośćmi "Debaty PR24" byli również prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku) i prof. Mieczysław Ryba (KUL).
Rosjanie protestują przeciwko mobilizacji ogłoszonej przez Władimira Putina
Rosjanie protestują przeciwko mobilizacji ogłoszonej przez Władimira Putina Foto: Tverdokhlib/Shutterstock

Władze samozwańczych tzw. republik ludowych, powołanych przez prorosyjskich separatystów w obwodach donieckim i ługańskim, na wschodzie Ukrainy, zarządziły przeprowadzenie w dniach 23-27 września "referendów", mających na celu włączenie tych okupowanych przez Rosję terytoriów w skład Federacji Rosyjskiej. Podobny zamiar ogłosili rosyjscy namiestnicy w częściowo okupowanych obwodach chersońskim i zaporoskim, na południu Ukrainy.

Prof. Daniel Boćkowski, komentując temat referendów, przyznał, że jest ciekaw, jak zostanie rozwiązana kwestia mobilizacji do wzięcia w nich udziału. - Boję się, że w momencie, kiedy Rosjanie w sposób jawnie łamiący wszelkie zasady wcielą te tereny do Federacji Rosyjskiej, mogą ogłosić jeszcze większą, totalną mobilizację tych obszarów - dodał.  

Z kolei prof. Jacek Reginia-Zacharski podkreślił, że "nie wolno mieć złudzeń co do tego, że Rosja to jakaś monarchia despotyczna z jednoosobowym ośrodkiem władzy". - Naturalnie dużo prościej myśli się nam o Rosji w kategoriach "Putin", natomiast prowadzi to w ślepy zaułek - wyjaśnił. - To nie jest wojna Putina, to jest wojna Rosji - ocenił.  

Prof. Mieczysław Ryba zwrócił uwagę, że rosyjska inwazja na Ukrainie przyspieszyła pewne procesy w geopolityce. Mówił również o tym, jak może wyglądać współpraca gospodarcza Niemiec i Rosji po zakończeniu wojny na Ukrainie.  

Więcej w nagraniu. 


Posłuchaj
48:46 PR24_mp3 2022_09_24-09-07-02.mp3 Goście Jerzego Jachowicza o strategii wojennej Rosji ("Debata PR24")
 

***

Audycja: Debata PR24

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki), prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku), prof. Mieczysław Ryba (KUL)

Data emisji: 24.09.2022

Godzina: 09.07

kmp

Zobacz także

Zobacz także