Co dalej z Ukrainą? Publicyści o konsekwencjach wyboru Trumpa na prezydenta

- To było wydarzenie, którym żyli wszyscy, Stany Zjednoczone pozostają cały czas główną siłą sprawczą we wszystkich regionach świata. Odtrąbienie, że nastąpiła już zmiana ładu światowego na multipolarny, była zdecydowanie przedwczesna - podkreślał dr Witold Repetowicz (Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie) komentując wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA. Gościem audycji była również dr Beata Górka-Winter (Uniwersytet Warszawski).

2025-01-01, 16:45

Co dalej z Ukrainą? Publicyści o konsekwencjach wyboru Trumpa na prezydenta
Donald Trump chce przywrócić wykonywanie egzekucji osób skazanych na karę śmierci. Foto: Evan El-Amin/ Shutterstock

Donald Trump zdecydowanie wygrał wybory prezydenckie, które w Stanach Zjednoczonych odbyły się 5 listopada. Prezydent elekt obejmie urząd w południe 20 stycznia 2025 roku.

Czy Trump doprowadzi do rozmów pokojowych Rosji z Ukrainą?

Dr Beata Górka-Winter podkreślała znaczenie wyniku wyborów w Stanach Zjednoczonych dla regionu Europy Środkowej i Wschodniej i nadzieje związane zakończeniem wojny w Ukrainie. - Możemy to antycypować przez wypowiedzi samego Trumpa czy wypowiedzi ekspertów ośrodków analitycznych - zaznaczyła i zwracała uwagę na trudną sytuację militarną sił ukraińskich, co z kolei może skłonić prezydenta Ukrainy do ustępstw w ewentualnych negocjacjach z Rosją.

Trump chce zakończyć "niekończące się wojny"

Jak dodała ekspertka, innym z kluczowych dla USA regionów jest Bliski Wschód. - Stany Zjednoczone od bardzo wielu lat mają nadzieję, że Bliski Wschód, zwłaszcza po bardzo nieudanym wycofaniu się Amerykanów z Afganistanu, zejdzie z orbity zainteresowań USA. Trump w czasie swojej pierwszej kadencji podkreślał, że chciałby zakończyć "niekończące się wojny", właśnie region Bliskiego Wschodu jest miejscem, gdzie Amerykanie z różnych przyczyn chcieliby powoli to zaangażowanie ograniczać. Teraz widzimy, że niekoniecznie się to wydarzy, sytuacja jest na tyle napięta, że wątpię, żeby mogli sobie na to pozwolić - oceniła dr Górka-Winter.

Posłuchaj

Dr Beata Górka-Winter i dr Witold Repetowicz o najważniejszych wydarzeniach w [polityce międzynarodowej w 2024 r. (Debata PR24) 50:44
+
Dodaj do playlisty

Różne wizje porządku międzynarodowego Bidena i Trumpa

Dr Witold Repetowicz zaznaczył, że wynik wyborów w USA jest kluczowy dla wielu regionów świata. - Wiadomo było, że Biden czy też ostatecznie Harris, a drugiej strony Trump, będą reprezentować zupełnie inne wizje porządku międzynarodowego. Różne kraje stawiły na różne rozwiązania w tych wyrobach i jak myślę, starały się na ten wynik wpływać - zauważył i przywołał Izrael, dla którego wynik Trumpa był pożądaną opcją, podobnie jak dla Arabii Saudyjskiej. - Z drugiej strony Iran stawiał na wybór Harris, Rosja zaś właściwie była zainteresowana wyborem Trumpa, chociaż tutaj te oczekiwania niekoniecznie muszą się sprawdzić. Z kolei Chiny raczej obawiały się wyboru Trumpa - mówił gość audycji.

REKLAMA

Czytaj także:

Europejskie gwarancje bezpieczeństwa nie wystarczą do zapewnienia pokoju Ukrainie - powiedział podczas grudniowego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli prezydent Wołodymyr Zełenski. Dodał, że oczekuje takich gwarancji także od Stanów Zjednoczonych i z tego powodu rozmowy na ten temat powinny się toczyć z całym Sojuszem Północnoatlantyckim.

***

Audycja: "Debata w PR24"
Prowadzący:  Michał Strzałkowski
Goście: dr Beata Górka-Winter (Uniwersytet Warszawski), dr Witold Repetowicz (Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie)
Data emisji: 31.12.2024
Godzina emisji: 21.06

Polskie Radio 24 / ka 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej