Serial "Reset". Prof. Ryba: pokazuje, że polityka rządu Tuska wobec Rosji była dużym błędem

- Gdybyśmy patrzyli na tę kwestię najbardziej życzliwie dla Donalda Tuska i jego rządu - że musiał się odnaleźć w światowej polityce ukierunkowanej na reset z Rosją - to przecież nie musiał się odnajdywać jako ten, który wspiera i przyspiesza te procesy. Bo one w sposób oczywisty były niekorzystne dla Polski - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba. Gośćmi audycji byli także prof. Henryk Domański i prof. Jacek Reginia-Zacharski. 

2023-07-29, 16:27

Serial "Reset". Prof. Ryba: pokazuje, że polityka rządu Tuska wobec Rosji była dużym błędem
Premier Donald Tuski i minister Radosław Sikorski po posiedzeniu rządu, na którym przyjęto założenia polskiej polityki zagranicznej. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Serial "Reset" pokazuje politykę rządu PO-PSL wobec Rosji, uwzględniając głównie działania ówczesnego premiera Donalda Tuska i szefa MSZ Radosława Sikorskiego

- Można zadać pytanie, czy ten film można traktować jako narzędzie w kampanii wyborczej, jako narzędzie, które ma przemawiać na korzyść obozu rządzącego czy jest to bardziej relacja, która ma charakter poznawczy? Jest to narzędzie polityczne, które ma prawdopodobnie na celu pociągnięcie do odpowiedzialności polityków. W ogólniejszym sensie: z mojej wiedzy wynika, że bardzo rzadko zdarza się, że politycy odpowiadają za to, co robią. W tym przypadku chodzi o politykę zagraniczną - podkreślił prof. Henryk Domański. 

Odpowiedzialność polityków

Jak zaznaczył, "fakty, które są ujawniane w filmie «Reset» pokazują, że taka odpowiedzialność jest jak najbardziej wskazana". - Dotyczy to głównie Donalda Tuska i jego ministra spraw zagranicznych, ale nie tylko. Zatem ten walor pociągania polityków do odpowiedzialności uznałbym za niezwykle istotną konsekwencję. Być może w tej chwili to nie dociera w ten sposób do opinii publicznej. Bardziej traktuje ona "Reset" właśnie jako element walki politycznej i element kampanii wyborczej - powiedział gość PR24.

- Zadaniem tego filmu jest pokazanie, jakich błędów nie należy popełniać, że polityk nigdy nie jest zwolniony z przewidywania. "Reset" ujawnia mentalność polityków Platformy Obywatelskiej i PSL-u w latach 2007-2015. Koncentruje się głównie na działalności Donalda Tuska. Tusk chciał się za wszelką cenę przypodobać innym. Normą było wtedy, żeby pójść za kierunkiem polityki resetu - zapoczątkowanej przez prezydenta USA - wobec Rosji. Tusk się do tego, w pewnym sensie bezmyślnie, dostosował - podsumował prof. Henryk Domański.

REKLAMA

Prof. Jacek Reginia-Zacharski z kolei podkreślił, że "polityka musi się opierać na odpowiedzialności". - A odpowiedzialność musi się opierać o rzetelne badania i rzetelne oceny. Jeżeli wyobrazilibyśmy sobie taką sytuację, że nie bada się decyzji politycznych, ich skutków, efektów, a także motywacji, to w takim razie nie ma odpowiedzialności w polityce. Dlatego należy się ogromne uznanie za zajęcie się tym tematem - stwierdził profesor.

Czytaj także:

Według prof. Mieczysława Ryby serial "Reset" jest "nie tyle efekciarski w sensie dobranych środków, ale raczej badawczy". - Pokazuje błąd generalnego kierunku, zorientowanego na Rosję, który realizował Barack Obama, ale także Angela Merkel i cały świat unijny. Oczywiście stawiamy pytanie: jak wtedy zachowywali się polscy politycy? - podkreślił.

- Gdybyśmy patrzyli na tę sprawę najbardziej życzliwie dla samego Donalda Tuska i jego rządu - że on jakoś musiał się w tym wszystkim odnaleźć - to przecież nie musiał się odnajdywać jako ten, który wspiera i przyspiesza te procesy. Bo one w sposób oczywisty były niekorzystne dla Polski. Tusk powinien z punktu widzenia interesu narodowego je opóźniać lub w jakiś sposób Polskę z tego wyprowadzać, ale na pewno nie zwalczać Lecha Kaczyńskiego. To pokazuje po latach, gdzie był błąd. Trzymanie się klamki niemieckiej w istocie nie doprowadziło Polski do żadnego pozytywnego efektu - dodał prof. Mieczysław Ryba. 

REKLAMA

Serial dokumentalny "Reset" został przygotowany przez redaktora Michała Rachonia i profesora Sławomira Cenckiewicza dla Telewizji Polskiej. Pierwszy jest dziennikarzem, publicystą radiowym i telewizyjnym, drugi historykiem. Obu łączą zagadnienia związane z najnowszą historią Polski. Dzięki wielomiesięcznej pracy autorów cyklu dokumentalnego Polacy poznali kulisy polityki prowadzonej przez rząd premiera Donalda Tuska. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

prof. Henryk Domański, prof. Jacek-Reginia-Zacharski i prof. Mieczysław Ryba o polityce zagranicznej rządu PO-PSL (Debata w PR24) 42:15
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Debata w PR24"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

REKLAMA

Goście: prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki), prof. Henryk Domański (PAN), prof. Mieczysław Ryba (KUL)

Data emisji: 29.07.2023

Godzina: 9.11

bartos

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej