more_horiz
Wiadomości

W niedzielę wybory w Brazylii. Faworytem były prezydent

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 23:59
Były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva prowadzi w sondażach przed zaplanowanymi na niedzielę wyborami na urząd szefa państwa. Lewicowy polityk może uzyskać 48 proc. głosów - wynika z sondażu ośrodka sondażu ośrodka badawczego PoderData. Z kolei według badania Instytutu Datafolha, Lula może liczyć na 50 procent poparcia i wyprzedza obecnego prezydenta Jaira Bolsonaro o 14 punktów procentowych.
Brazylia: były prezydent Lula da Silva prowadzi w sondażach przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi
Brazylia: były prezydent Lula da Silva prowadzi w sondażach przed niedzielnymi wyborami prezydenckimiFoto: PAP/EPA/FERNANDO BIZERRA

PoderData szacuje, że Jair Bolsonaro może liczyć na głosy 38 proc. wyborców.

Telewizja CNN Brasil odnotowała, że na podobny wynik w wyborach wskazuje też opublikowane w czwartek badanie ośrodka Ideia. Zgodnie z nim Lula da Silva otrzyma w wyborach 49 proc. głosów, a Bolsonaro – 38 proc.

Lula da Silva obejmie urząd po raz trzeci?

Lula da Silva pełnił w przeszłości dwukrotnie urząd prezydenta Brazylii pomiędzy 2003 r. a 2011 r. Jego rządy charakteryzowały się wdrażaniem programu reform służących wyrównywaniu nierówności społecznych. Ustępując z urzędu cieszył się poparciem społecznym na poziomie 80 proc.

W 2018 r. Lula da Silva rozpoczął odsiadywanie kary ponad 8 lat więzienia za udział w aferze korupcyjnej. Trzy lata później Sąd Najwyższy Brazylii unieważnił ten wyrok i lewicowy polityk zgłosił swój udział w wyborach prezydenckich.

Wybory w Brazylii

W niedzielę Brazylijczycy wybiorą nie tylko prezydenta, ale również wiceprezydenta, deputowanych do Kongresu i legislatyw stanowych, a także gubernatorów i wicegubernatorów stanów oraz Dystryktu Federalnego.

Głosowanie w Brazylii odbywa się za pomocą urny elektronicznej, dlatego wyniki wyborów będą znane tego samego dnia. Udział w wyborach jest obowiązkowy dla wszystkich obywateli w kraju i za granicą, którzy ukończyli 18 lat. Dla osób w wieku 16 i 17 lat, starszych niż 70 oraz analfabetów głosowanie nie jest obowiązkowe.

ms, PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także