more_horiz
Wiadomości

Rzecznik rządu: planujemy dopłacać do importowanego węgla i jego dystrybucji przez samorządy

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 13:27
Rząd planuje współfinansować dystrybucję importowanego węgla przez samorządy oraz dopłacać do jego ceny, aby ta dla końcowego odbiorcy była na poziomie około 2 tys. zł za tonę - poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
Rzecznik rządu: planujemy dopłacać do importowanego węgla i jego dystrybucji przez samorządy
Rzecznik rządu: planujemy dopłacać do importowanego węgla i jego dystrybucji przez samorządyFoto: PAP/Tomasz Gzell

Jak powiedział na konferencji prasowej Müller, rząd zamierza w przyszłym tygodniu przedstawić projekt przewidujący m.in. dopłaty dla samorządów do mechanizmu dystrybucji węgla, importowanego przez spółki Skarbu Państwa.

- Spółki Skarbu Państwa przekażą samorządowi posortowany węgiel, tak aby samorząd mógł sprzedawać go, (...) aby sieć dystrybucji była możliwie gęsta - wyjaśnił.

Mechanizmy zachęt

- Chcemy w nowej ustawie stworzyć mechanizmy zachęt finansowych, aby samorządy nie miały żadnych wątpliwości, że mogą prowadzić dystrybucję węgla i nie musiały za nią ponosić kosztów - oświadczył Müller.

- Dajemy kompetencje samorządowi, aby mógł to zrobić. A dobry gospodarz to zrobi, bo będzie miał kompetencje finansowe, prawne. To jest oferta dla tych samorządów, którzy chcą pomóc swoim mieszkańcom - stwierdził rzecznik rządu.

Jak podkreślił, w planach są także dopłaty do importowanego węgla, takie, aby poziom ceny dla klienta końcowego wynosił ok. 2 tys. zł. Dodał, że całościowa kwota wsparcia jest dopiero szacowana i zależy od tego, ile samorządów weźmie w tym mechanizmie udział. Zakładamy, że będą to wszystkie samorządy - zaznaczył.

Czytaj też:

MN/PAP/koz/kor

Zobacz także

Zobacz także