more_horiz
Wiadomości

OPEC zmniejsza wydobycie ropy. Paweł Rakowski: Arabia Saudyjska chce zarabiać na koniunkturze

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 21:20
- Arabia Saudyjska pokazuje, że interes Królestwa i regionu jest tu najważniejszy, sama ma szereg wielkich projektów do sfinansowania. Pewna koincydencja interesów z Rosją jest może nieprzypadkowa, ale w Arabii Saudyjskiej chcą zarabiać na obecnej koniunkturze, bo takie są czasy - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, publicysta.
W środę kraje UE zatwierdziły nowy pakiet sankcji na Rosję, co obejmuje m.in. podjęta przez amerykańskie władze decyzja o nałożeniu limitu cenowego na rosyjską ropę.
W środę kraje UE zatwierdziły nowy pakiet sankcji na Rosję, co obejmuje m.in. podjęta przez amerykańskie władze decyzja o nałożeniu limitu cenowego na rosyjską ropę.Foto: Shutterstock/Thorsten Schier

Stany Zjednoczone są rozczarowane decyzją OPEC+ o zmniejszeniu produkcji ropy naftowej o 2 miliony baryłek dziennie. To największa redukcja produkcji kartelu od czasu głębokich cięć uzgodnionych na początku pandemii Covid-19 w 2020 r. Biały Dom określił to posunięcie mianem krótkowzrocznego i ocenił, że OPEC+ sprzymierza się z Rosją.

Paweł Rakowski zauważył, że Arabia Saudyjska krytykuje doniesienia krążące w zachodnich mediach, jakoby współpracowała z Rosją. - Zdaniem ministra energetyki to niedorzeczna koncepcja, jego zdaniem ta decyzja jest techniczna, a nie polityczna a utrzymanie rynku w sytuacji, gdy trzech głównych producentów ropy czyli Rosja, Wenezuela i Iran jest zablokowanych - zaznaczył.

- Pamiętajmy, że globalna gospodarka odczuwa skutki wojny Putina - powiedziała rzeczniczka prezydenta USA Karine Jean-Pierre podczas briefingu na pokładzie samolotu Air Force One. Jean-Pierre poinformowała, że na polecenie prezydenta Departament Energii dostarczy na rynek w listopadzie kolejne 10 milionów baryłek ze Strategicznej Rezerwy Ropy Naftowej. Wezwała też amerykańskie koncerny paliwowe do zwiększenia produkcji.

Biały Dom zapowiedział również, że administracja Bidena będzie konsultować się z Kongresem w sprawie dodatkowych narzędzi, aby zmniejszyć kontrolę OPEC nad cenami energii.

Posłuchaj
10:51 PR24_mp3 2022_10_06-16-49-09.mp3 Paweł Rakowski o rynku ropy naftowej (Polskie Radio 24 / Świata pogląd)

Czytaj także:

Ceny ropy naftowej na rynkach paliw wahają się w czwartek po decyzji OPEC+ w sprawie wielkości dostaw surowca z krajów sojuszu w XI. Rosja tymczasem powtarza swoje ostrzeżenia, że nie będzie sprzedawać swojej ropy tym krajom, które przyjmą limit cen na rosyjską ropę - podają maklerzy. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojusznicy (OPEC+) uzgodnili na szczycie w Wiedniu w środę zmniejszenie wydobycia ropy o 2 mln baryłek dziennie na listopad.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Świata pogląd

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Paweł Rakowski

Data emisji: 06.10.2022

Godzina emisji: 16.49

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także