more_horiz
Wiadomości

Weszły w życie kolejne sankcje UE wobec Rosji. To już ósmy pakiet

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 17:00
Pułapy cenowe na rosyjską ropę, ograniczenia w imporcie i eksporcie z Rosją oraz uderzenie w możliwości modernizacyjne jej gospodarki - to niektóre z najnowszych sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji. Ósmy już pakiet restrykcji został opublikowany w unijnym Dzienniku Urzędowym i tym samym wszedł w życie.
Ósmy pakiet sankcji wobec Rosji przyjęto w ekspresowym, jak na Unię Europejską, tempie
Ósmy pakiet sankcji wobec Rosji przyjęto w ekspresowym, jak na Unię Europejską, tempieFoto: shutterstock/Michal Staniewski

Minął zaledwie tydzień, od kiedy przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaproponowała nowe sankcje i wypowiedziała te słowa: "Jesteśmy zdeterminowani, by Kreml zapłacił za tę dalszą eskalację". Ósmy pakiet przyjęto w ekspresowym, jak na Unię, tempie.

Ósmy pakiet sankcji wobec Rosji. Pułapy cenowe

Pułapy cenowe na ropę, które zostaną wprowadzone w porozumieniu z G7, pozbawią Rosję miliardów euro. Kolejnych kilkanaście miliardów euro to straty z powodu ograniczeń w wymianie handlowej.

Wśród produktów, których import jest zakazany są między innymi wyroby stalowe, pulpa drzewna i papier, papierosy, tworzywa sztuczne oraz kamienie i metale szlachetne wykorzystywane w jubilerstwie.

Posłuchaj
00:55 weszly8.mp3 Kolejne sankcje UE wobec Rosji. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)

Zakazany jest też eksport kolejnych towarów z sektora lotniczego, komponentów elektronicznych, cywilnej broni palnej, sprzętu wojskowego czy części zamiennych.

Nowe rozwiązania

Po raz pierwszy Unia zakazała świadczenia usług architektonicznych i inżynieryjnych oraz prawnych na rzecz Rosji. Po raz pierwszy także jest osobna kategoria sankcji - dla osób, które je omijają.

Unia uderzyła też w kryptowaluty. Ponadto Europejczycy nie mogą zasiadać we władzach rosyjskich firm i instytucji.

Czytaj także:

Zobacz: Anna Moskwa: przepustowość Baltic Pipe w bieżącym roku wyniesie do 3 mld m3 gazu

IAR,pkur,fc/koz

Zobacz także

Zobacz także