Minął zaledwie tydzień, od kiedy przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaproponowała nowe sankcje i wypowiedziała te słowa: "Jesteśmy zdeterminowani, by Kreml zapłacił za tę dalszą eskalację". Ósmy pakiet przyjęto w ekspresowym, jak na Unię, tempie.
Ósmy pakiet sankcji wobec Rosji. Pułapy cenowe
Pułapy cenowe na ropę, które zostaną wprowadzone w porozumieniu z G7, pozbawią Rosję miliardów euro. Kolejnych kilkanaście miliardów euro to straty z powodu ograniczeń w wymianie handlowej.
Wśród produktów, których import jest zakazany są między innymi wyroby stalowe, pulpa drzewna i papier, papierosy, tworzywa sztuczne oraz kamienie i metale szlachetne wykorzystywane w jubilerstwie.
00:55 weszly8.mp3 Kolejne sankcje UE wobec Rosji. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
Zakazany jest też eksport kolejnych towarów z sektora lotniczego, komponentów elektronicznych, cywilnej broni palnej, sprzętu wojskowego czy części zamiennych.
Nowe rozwiązania
Po raz pierwszy Unia zakazała świadczenia usług architektonicznych i inżynieryjnych oraz prawnych na rzecz Rosji. Po raz pierwszy także jest osobna kategoria sankcji - dla osób, które je omijają.
Unia uderzyła też w kryptowaluty. Ponadto Europejczycy nie mogą zasiadać we władzach rosyjskich firm i instytucji.
Czytaj także:
Zobacz: Anna Moskwa: przepustowość Baltic Pipe w bieżącym roku wyniesie do 3 mld m3 gazu
IAR,pkur,fc/koz