more_horiz
Wiadomości

Lewica za zamrożeniem cen energii? Gawkowski: jesteśmy racjonalną opozycją, chcemy pomagać ludziom

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 08:55
- Mielibyśmy do czynienia z zamrożeniem cen energii, które byłyby niższe niż obecnie o ok. 50 proc. To dawałoby poczucie, że będziemy mieli niższe rachunki w domach, nie bankrutowałyby samorządy, produkcja firm opłacałaby się, nie trzeba byłoby podnosić cen o dwieście czy więcej procent - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Gawkowski (Lewica).

Podwyżki cen energii będą dużo, dużo niższe - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki i zapowiada zmiany w krajowych przepisach dotyczących kształtowania cen. Jednocześnie szef polskiego rządu zapowiedział, że piątkowy szczyt unijny w Pradze upłynie pod znakiem dalszych rozmów o walce z wysokimi cenami energii.

Krzysztof Gawkowski przyznał, że propozycja rozwiązań przedstawiona przez premiera Morawieckiego brzmi obiecująco, jednak warto poczekać na jej ostateczny kształt. - Diabeł tkwi jednak w szczegółach, chcę zobaczyć rozwiązania, sprawdzić, czy nie ma kruczków, które powodują, że jedni zyskują, ale dużo jest takich, którzy tracą - zaznaczył.

Poseł podkreślał, że w związku z obecnymi cenami energii potrzebna jest pomoc dla obywateli. - Jeżeli będziemy rozmawiali o takich zmianach, to rzeczywiście jest to dobry kierunek, Lewica nie będzie stała okoniem, tylko mówiła: "pomagamy", bo my jesteśmy racjonalną opozycją, która, jak są dobre rozwiązania, to chce wspierać potrzebujących. Lewica przyłoży swoją rękę do tego, by ludziom pomagać - stwierdził gość audycji.

Posłuchaj
14:02 PR24_mp3 2022_10_07-07-35-58.mp3 Krzysztof Gawkowski o cenach energii (Polskie Radio 24 / 24 pytania - Rozmowa poranka)

Czytaj także:

Wg doniesień portalu money.pl premier Mateusz Morawiecki pracuje nad projektem zmian w prawie zakładających takie regulacje, które sprawią, by spółki energetyczne sprzedawały prąd po cenie możliwie najbliżej ceny wytworzenia, która według wyliczeń współpracowników szefa rządu wynosi ok. 650 zł za 1 MWh. Jest to odmienna koncepcja niż przedstawiona przez Jacka Sasina propozycja opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek. 

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Krzysztof Gawkowski

Data emisji: 7.10.2022

Godzina emisji: 07.35

PR24/ka/kor/koz

Zobacz także

Zobacz także