more_horiz
Wiadomości

Szef MON: gwałtownie wzmacniamy Wojsko Polskie po latach zaniedbań z czasów rządów PO-PSL

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 09:32
- Jeszcze w tym roku 24 armatohaubice K9 będą w Polsce, 10 czołgów K2 będzie w Polsce. Wczoraj wyruszyły, są transportowane do naszego kraju - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak.
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystości podpisania umowy na koreańskie wyrzutnie Chunmoo
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystości podpisania umowy na koreańskie wyrzutnie ChunmooFoto: PAP/Marcin Obara

Gość Programu 1 stwierdził, że obecny rząd "gwałtownie wzmacnia Wojsko Polskie". - Po latach zaniedbań, do r. 2015 koalicja PO-PSL likwidowała jednostki wojskowe. Od 2015 r. od kiedy rządzi PiS, prezydentem jest Andrzej Duda, zwierzchnik sił zbrojnych, wzmacniamy Wojsko Polskie. To wzmocnienie było uzależnione od możliwości finansowych. (...) Teraz ze względu na ustawę o obronie ojczyzny możliwości mamy większe, stąd i większa skala zamówień - stwierdził wicepremier.

Jak powiedział, wyposażenie Wojska Polskiego w sprzęt pochodzący z Korei Południowej, w tym w wyrzutnie Chunmoo, sprawi, że skokowo wzrosną zdolności bojowe naszej armii.

Nowy sprzęt w drodze do Polski

- W tym roku 24 armatohaubice K9 będą w Polsce, 10 czołgów K2 będzie w Polsce, wczoraj wyruszyły, są transportowane do naszego kraju - przekazał Mariusz Błaszczak.

- Korea od 1950 r. jest na wojnie, produkuje taki sprzęt, który gwarantuje odstraszanie przeciwnika, naszym zadaniem jest takie wzmocnienie Wojska Polskiego, żeby agresor do Polski nie wszedł, Polski nie zaatakował - dodał minister.

Wyrzutnie K239 Chunmoo mogą strzelać pociskami różnego kalibru. Są w stanie trafić w cele oddalone o 300 kilometrów. Zgodnie z podpisaną wczoraj umową wyrzutnie będą posadowione na ciężarówkach Jelcz, będą też miały polskie wozy dowodzenia, zabezpieczenia i amunicyjne.

Czytaj także:

Zobacz: szef MON w Jedynce

pg

Zobacz także

Zobacz także