more_horiz
Wiadomości

Szef MON o ćwiczeniach NATO Steadfast Noon: zapewniają, że nasz system odstraszania jest skuteczny

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 10:07
- Są tam polskie myśliwce F-16 - powiedział o ćwiczeniach Steadfast Noon 22 minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia, że dzięki skoncentrowaniu się na sprawach obronności Polska jest bezpieczna.
Amerykański bombowiec dalekiego zasięgu B-52
Amerykański bombowiec dalekiego zasięgu B-52Foto: shutterstock.com/sam-whitfield1

- Zdajemy sobie sprawę z tego, co dzieje się za wschodnią polską granicą, chcę podkreślić, że rozpoczęło się w poniedziałek ćwiczenie NATO pod kryptonimem Steadfast Noon, związane z przygotowaniem zdolności nuklearnych NATO - powiedział szef MON, dodając, że udział w nich biorą także polscy żołnierze.

NATO zaplanowało ćwiczenia Steadfast Noon jeszcze przed atakiem Rosji na Ukrainę.

Skuteczny system odstraszania

Ćwiczenia obejmują 14 krajów i około 60 samolotów różnego typu, w tym myśliwce czwartej i piątej generacji, także samoloty obserwacyjne i tankowce. W ćwiczeniach wezmą udział amerykańskie bombowce dalekiego zasięgu B-52. Loty szkoleniowe odbędą się nad Belgią, która jest gospodarzem, oraz nad Morzem Północnym i Wielką Brytanią.

Posłuchaj
00:25 Błaszczak o ćwiczeniach NATO.mp3 Mariusz Błaszczak o ćwiczeniach NATO {IAR}

 

- To rutynowe szkolenie, które odbywa się co roku, by zapewnić, że nasz system odstraszania jest bezpieczny i skuteczny - mówił o ćwiczeniach sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Ćwiczenia, bez użycia prawdziwej broni, sprawdzają, jak Sojusz jest przygotowany na ewentualny atak nuklearny. Procedury SNOWCAT to wsparcie operacji jądrowych za pomocą konwencjonalnej taktyki powietrznej, tą ma zapewnić m.in. Polska. Ćwiczenia odstraszania nuklearnego Steadfast Noon potrwają do 30 października.

Czytaj także:

Zobacz: szef MON w Jedynce

pg/kor

Zobacz także

Zobacz także