more_horiz
Wiadomości

Minister rolnictwa: na 2023 r. zaproponujemy zwiększenie limitów dopłat do paliwa dla producentów trzody chlewnej

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 14:14
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zapowiedział, że za kilka miesięcy nastąpi całkowita likwidacja świadectw pochodzenia zwierząt. Podczas kongresu PiS - Zgromadzenie Polskiej Wsi - w Przysusze w Mazowieckiem mówił też o uproszczonym systemie bioasekuracji w przypadku chowu trzody chlewnej na własne potrzeby.
Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas Zgromadzenia Polskiej Wsi w Przysusze
Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas Zgromadzenia Polskiej Wsi w Przysusze Foto: PAP/Roman Zawistowski

Szef resortu wraz z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim podsumowali dotychczasowe działania i przedstawili plany partii rządzącej dotyczące rolnictwa. Wicepremier Henryk Kowalczyk oświadczył, że rządowi zależy na odbudowie trzody chlewnej. Dojdzie do obniżenia opłat za świadectwa pochodzenia zwierząt, a za kilka miesięcy do całkowitej ich likwidacji. Powstanie alternatywny sposób weryfikacji przemieszczania zwierząt - poprzez ich identyfikację i rejestrację w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Szef resortu rolnictwa zapowiedział też, że hodowcy trzody chlewnej otrzymają dodatkową pulę dopłat do paliwa rolniczego i dla części z nich zmienią się zasady bioasekuracji. Chów na własne potrzeby odbywać się ma bez kontroli.

Wsparcie PiS dla polskiej wsi 

Wicepremier Henryk Kowalczyk zapowiedział ustawę o obowiązkowym czipowaniu psów. Minister Kowalczyk mówił, że problem bezdomności psów dotyczy szczególnie obszarów wiejskich. Informacje o zwierzętach zostaną zebrane w bazie, aby każdy właściciel był odpowiedzialny za zwierzę, którym się opiekuje. Część odpowiedzialności za wprowadzanie nowego prawa spocznie na samorządach.

Henryk Kowalczyk przekonywał, że "nikt tak dobrze o zwierzęta nie dba, jak rolnik". Dlatego rząd chce zakazać organizacjom pozarządowym wchodzenia do gospodarstw i zabierania rolnikom zwierząt. Tylko Inspekcja Weterynaryjna będzie miała do tego prawo. Wicepremier zaznaczył, że w tym roku znacząco spadła liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń - w tym roku wyznaczono ich tylko 14.

Wicepremier Henryk Kowalczyk zapowiedział stworzenie funduszu gwarancji rolnych, który zapewni wypłatę pieniędzy rolnikom za ich produkty w przypadku upadku zakładu. Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze w województwie mazowieckim mówił o instrumentach, które mają zwiększyć bezpieczeństwo finansowe rolników. Jak przekazał, Prawo i Sprawiedliwość chce wdrożyć między innymi ubezpieczenia przy sprzedawaniu produktów rolnych. Składki mają być minimalne, a fundusz docelowo zagwarantuje wypłaty za oddane produkty rolne, nawet jeśli odbiorca zbankrutował.

Dotacje dla rolników

Wicepremier mówił też o dostępie do ziemi. Podkreślił, że zbliża się czas zakończenia dzierżaw gospodarstw o dużych powierzchniach, z których nie przeznaczono zgodnie z ustawą 30 procent na potrzeby rolników. Dzierżawy nie będą przedłużane, a ziemia zostanie wykorzystana przez rolników indywidualnych

Minister Henryk Kowalczyk mówił też o wspieraniu rolniczego handlu detalicznego, pomijającego pośredników. Zapowiedział dotacje na urządzanie targowisk.

Czytaj także:Posłuchaj
00:21 12094508_1.mp3 Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas Zgromadzenia Polskiej Wsi w Przysusze (IAR)

 

IAR/kmp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także