more_horiz
Wiadomości

Kompromis ws. KPO? Prof. Grosse: godzimy się na kolejne europejskie podatki

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 17:55
- Być może potrzebujemy tych pieniędzy, a nasze kłopoty budżetowe są tak potężne, że to usprawiedliwiają, ale musimy mieć świadomość, że koszty tego będziemy spłacać co najmniej przez 30 lat, a tak naprawdę tak długo, jak będziemy w UE - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista (Uniwersytet Warszawski), komentując starania Polski o fundusze unijne z tytułu Krajowego Planu Odbudowy.
Komisja Europejska wstępnie zatwierdziła Krajowy Plan Odbudowy dla Polski
Komisja Europejska wstępnie zatwierdziła Krajowy Plan Odbudowy dla PolskiFoto: shutterstock.com/VanderWolf Images

Projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, nad którym pracę rozpoczął Sejm, został przygotowany przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra do spraw europejskich Szymona Szynkowskiego vel Sęka. Założenia projektu - jak zapewniają autorzy - zostały wynegocjowane z Komisją Europejską.

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse ocenił, że decyzja o przyjęciu funduszy z KPO jest sygnałem "doraźności prowadzenia polityki w Polsce". - Nie jest to cecha ani obecnego rządu, ani nawet kolejnych poprzednich. Polityka w Polsce jest najczęściej realizowana w sposób krótkowzroczny. Mamy w tej chwili kłopoty budżetowe, potrzebujemy płynności finansowej, w związku z tym dokonujemy radykalnego zwrotu w relacjach z Brukselą, ustępujemy przed warunkami stawianymi przez nią, kosztem strategicznych kierunków, które były wcześniej wymieniane przez polskich decydentów rządowych. Ratujemy budżet, ale z drugiej strony godzimy się na pewnego rodzaju systemowe rozwiązania UE, jej federalizację, centralizację zarządzania i kolejne europejskie podatki - przypomniał.

- Władza podatkowa jest w coraz większym stopniu zabierana polskiemu parlamentowi i wyborcom, przenoszona jest na poziom unijny. To wszystko będzie miało swoje konsekwencje. To nie jest tylko epizod (…), polskie wybory będą miały w coraz większym stopniu charakter fasadowy, nie będziemy decydować o zasadniczych sprawach, a do nich należą m.in. kwestie podatkowe - wyjaśniał gość audycji.

Posłuchaj

10:46 PR24 2022_12_15-16-49-06.mp3 Prof. Tomasz Grzegorz Grosse o środkach z tytułu KPO dla Polski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

KE na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in., że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji", i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte, przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy". 17 czerwca państwa członkowskie UE zatwierdziły polski KPO; decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji około 76 mld euro.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Świata pogląd

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse

Data emisji: 15.12.2022

Godzina emisji: 16.49

PR24/ka/kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także