Reakcja UE na skandal korupcyjny. Dziś poznamy plan reform

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola przedstawi w czwartek 12 stycznia plan reform w reakcji na skandal korupcyjny. Jako pierwsi plan zobaczą szefowie grup politycznych na spotkaniu za zamkniętymi drzwiami.

2023-01-12, 07:25

Reakcja UE na skandal korupcyjny. Dziś poznamy plan reform
Plan reform w reakcji na skandal korupcyjny w UE. Roberta Metsola przedstawi 14 propozycji. Foto: Drop of Light/shutterstock

Afera w Europarlamencie wybuchła pod koniec ubiegłego roku i jest największą w historii. Chodzi o kupowanie wpływów przez Katar, a mówi się także o Maroku. Wśród czterech aresztowanych osób jest Greczynka Eva Kaili, która została usunięta już ze stanowiska wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego. Wobec dwójki deputowanych wszczęta została procedura uchylenia immunitetu.

Szefowa Europarlamentu już wcześniej zarysowała plan reform, a teraz nabrał on konkretnych kształtów. Przewiduje on między innymi zaostrzenie reguł dotyczących spotkań europosłów z lobbystami i większą kontrolę oświadczeń majątkowych, a złamanie tych reguł będzie się wiązało z sankcjami. Roberta Metsola proponuje, by wszyscy europosłowie, ich asystenci, oraz urzędnicy w Parlamencie Europejskim informowali o spotkaniach z lobbystami, przedstawicielami różnego rodzaju organizacji i obywatelami z państw spoza Unii. Bez względu na to, czy spotkania odbywają się w budynkach Europarlamentu czy też poza nimi. Obecnie taki wymóg dotyczy tylko przewodniczących komisji oraz sprawozdawców. 

Uregulowana działalność europosłów

Ponadto bardziej szczegółowe mają być deklaracje majątkowe jeśli chodzi o dodatkowe dochody. Nie będzie można, jak obecnie, wpisać jedynie usługi konsultingowe. Uregulowana ma być także działalność europosłów po wygaśnięciu ich mandatów.

Zabroniona ma być praca w lobbingu przez dwa lata od zakończenia kadencji. Byli deputowani nie będą już mieli nieskrępowanego dostępu do Parlamentu Europejskiego ze stałymi przepustkami. Po reformie będą otrzymywać jednodniowe przepustki i za każdym razem będą wpisywani do rejestru. Poza tym zakazana ma być działalność w Europarlamencie tak zwanych grup przyjaźni i współpracy z krajami spoza Unii. Większa ma być również ochrona urzędników-sygnalistów, czyli osób, które ujawniają nieprawidłowości.

REKLAMA

Czytaj też:

IAR/mn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej