more_horiz
Wiadomości

Miał szpiegować dla Brytyjczyków. W Iranie wykonano wyrok śmierci na byłym wiceministrze

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2023 07:46
Irańska agencja informacyjna Mizan poinformowała, że wykonano wyrok śmierci przez powieszenie na byłym wiceministrze obrony Iranu Alirezie Akbarim, którego oskarżono o szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. Akbari miał podwójne, irańsko-brytyjskie obywatelstwo.
Wykonano wyrok śmierci na byłym wiceministrze obrony Iranu. Miał szpiegować na rzecz Wielkiej Brytanii
Wykonano wyrok śmierci na byłym wiceministrze obrony Iranu. Miał szpiegować na rzecz Wielkiej BrytaniiFoto: PAP/EPA/KHABARONLINE / HANDOUT

Wieka Brytania, która zabiegała o uwolnienie Akbariego, uznała wyrok za motywowany politycznie.

W czwartek strona irańska opublikowała nagranie wideo, które rzekomo miało udowadniać, że skazany był uwikłany w zabójstwo czołowego irańskiego naukowca zajmującego się badaniami nuklearnymi Mohsena Fachrizadeha.

Wymuszono przyznanie się do zbrodni

Na udostępnionym filmie Akbari przyznaje się do brania udziału w zabójstwie naukowca, jednak w nagraniu głosowym, opublikowanym w środę przez BBC Persian, Akbari powiedział, że przez miesiące był torturowany i wymuszono na nim przyznanie się do zbrodni, których nie popełnił.

Czołowy irański naukowiec Mohsen Fachrizadeh, zamordowany w 2020 roku w okolicy Teheranu, stał na czele programu nuklearnego AMAD, który zdaniem Izraela i Zachodu był operacją wojskową mającą na celu zbadanie możliwości stworzenia broni jądrowej. Teheran temu zaprzecza. Pierwotnie Iran oskarżał Izrael o zamordowanie naukowca. 

Czytaj też:

PAP/Reuters, AFP/mn

Zobacz także

Zobacz także