more_horiz
Wiadomości

Tajna, czarna lista unijnych sankcji na Iran. Polskie Radio poznało szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 15:15
Unia Europejska nakłada kolejne sankcje na Iran za łamanie praw człowieka. Decyzję o nałożeniu kolejnych restrykcji podjęli ministrowie spraw zagranicznych unijnych krajów w Brukseli. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Kolejne sankcje UE na Iran za łamanie praw człowieka
Kolejne sankcje UE na Iran za łamanie praw człowiekaFoto: PAP/Abaca

Do czasu publikacji w Dzienniku Urzędowym czarna lista jest tajna, ale widziała już ją brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Kolejne sankcje związane są z brutalnym tłumieniem protestów, które wybuchły w reakcji na śmierć 22-letniej Mahsy Amini. Zmarła ona na posterunku policji moralności za rzekome niedostateczne nakrycie głowy. Według organizacji praw człowieka Iran Human Rights co najmniej 326 osób zostało zabitych od września.

Blokowanie majątków

Wpisanie na czarną listę oznacza zakaz wjazdu do Unii i zablokowanie majątków w Europie. Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że sankcjami zostanie objętych 28 osób i 3 podmioty, wśród nich irańska telewizja Press TV, która emitowała zeznania pod przymusem osób zatrzymanych naruszając prawa do rzetelnego procesu.


Posłuchaj
00:50 sankcje iran.mp3 Kolejne sankcje UE na Iran za łamanie praw człowieka (IAR)

Jest także firma internetowa, która pomaga rządowi w kontrolowaniu i cenzurze. Wśród 28 osób objętych sankcjami jest między innymi szef irańskiej policji cybernetycznej, dowódcy i wysocy rangą członkowie Basidż, organizacji milicyjnej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, a także Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego.

Unia Europejska grozi też Iranowi kolejnymi restrykcjami jeśli będzie dostarczał rakiety Rosji i pomagał jej w wojnie na Ukrainie.

Czytaj także:

IAR,pkur

Zobacz także

Zobacz także