"Ekumenizm to nie sprzedawanie prawdy za srebrniki świętego spokoju". Ruszył Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
"Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości" to hasło rozpoczynającego się dziś Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Będzie on trwał do 25 stycznia, a jego historia sięga roku 1908. - Ekumenizm polega na wspólnym wgłębianiu się chrześcijan w to, co Bóg objawił - mówi Portalowi PolskieRadio24.pl ks. dr hab. Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu.
2023-01-18, 12:07
Inicjatywa Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan sięga przełomu XIX i XX wieku. Początek to rok 1908, kiedy zaproponowano tydzień spotkań chrześcijan z różnych wspólnot. Od 1968 r. materiały na ten Tydzień opracowywane są wspólnie przez Światową Radę Kościołów i Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Od 1975 r. temat i materiały na kolejne obchody Tygodnia przygotowywane są przez grupy chrześcijan z poszczególnych krajów i kontynentów. Materiały na najbliższy Tydzień przygotowała grupa chrześcijan w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej powołana przez Radę Kościołów Minnesoty.
- Już od 50. lat materiały na tydzień modlitw są przygotowywane na poziomie światowym wspólnie przez Światową Radę Kościołów i papieską Dykasterię ds. Popierania Jedności Chrześcijan, a w każdym kraju te materiały są adaptowane do warunków lokalnych - mówi sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu, ks. dr Sławomir Pawłowski SAC.
- Ekumenizm jest czymś dobrym, nie polega na handlowaniu prawdami wiary, nie polega na sprzedawaniu prawdy za srebrniki świętego spokoju. Polega na wspólnym wgłębianiu się chrześcijan w to, co Bóg objawił - wyjaśnia duchowny.
Nie tylko jeden tydzień w roku
Jak tłumaczy, Kościół angażuje się w ekumenizm na trzech płaszczyznach. To ekumenizm duchowy, doktrynalny i praktyczny. - Ekumenizm duchowy to wspólna modlitwa i świętość życia. Ekumenizm doktrynalny to dialog ekumeniczny, ekumenizm praktyczny to współpraca w różnych dziedzinach – mówi ks. Pawłowski.
REKLAMA
Nabożeństwo centralne tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się w Lublinie 22 stycznia o godz. 15 w archikatedrze lubelskiej. Będzie mu przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. To jednak nie wyczerpuje przestrzeni wspólnego zaangażowania. - Są inicjatywy całoroczne, zarówno modlitewne, jak i praktyczne, na przykład charytatywne – podkreśla sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu.
Podział utrudnia głoszenie Ewangelii
Dodaje, że wyzwania ekumenizmu w Polsce leżą przede wszystkim na polu edukacji. - Chodzi o to, aby chrześcijanie w Polsce lepiej poznali chrześcijan innych wyznań. Najlepiej jeśli są to spotkania, m.in. modlitewne. Miejmy nadzieję, że ten Tydzień przyczyni się do takiego zbliżenia. Ekumenizm jest ważny, bo podział w Kościele utrudnia głoszenie Ewangelii i jest zgorszeniem dla świata – zaznacza ks. Pawłowski.
Czytaj również:
- "Żydzi dalej są narodem wybranym, gdyż Bóg nie odrzucił Izraela". Abp Ryś o znaczeniu Dnia Judaizmu
- O. Stanisław Tasiemski: osobiste świadectwo Benedykta XVI jest jedną wielką encykliką
Przemysław Goławski
REKLAMA
REKLAMA