"Żydzi dalej są narodem wybranym, gdyż Bóg nie odrzucił Izraela". Abp Ryś o znaczeniu Dnia Judaizmu

Dziś jest obchodzony XXVI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Jego celem jest ukazywanie głębokich więzi między judaizmem i chrześcijaństwem, a także odkrywanie judaistycznych korzeni chrześcijaństwa. - Bez nieustannie pogłębianej świadomości żydowskich korzeni i zawsze aktualnego żydowskiego wymiaru chrześcijańskiej wiary, sama tożsamość chrześcijaństwa i Kościoła ulega zagubieniu - mówi abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

2023-01-17, 10:15

"Żydzi dalej są narodem wybranym, gdyż Bóg nie odrzucił Izraela". Abp Ryś o znaczeniu Dnia Judaizmu
Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku. Foto: Shutterstock/godongphoto

- Dzień Judaizmu jest wyrazem troski o dobro Kościoła - podkreśla abp Grzegorz Ryś w słowie skierowanym do wiernych przed XXVI Dniem Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. W tym roku hasłem Dnia są słowa "Przejście Pana: Dziś wychodzicie".

Niezbędna świadomość żydowskich korzeni

- Jego potrzeba wynika z rosnącego, jak mamy nadzieję, przekonania, że bez nieustannie pogłębianej świadomości żydowskich korzeni i zawsze aktualnego żydowskiego wymiaru chrześcijańskiej wiary, sama tożsamość chrześcijaństwa i Kościoła ulega zagubieniu - mówi hierarcha o Dniu Judaizmu.

W rozmowie z Polskim Radiem abp Grzegorz Ryś zaznacza, że ogromną przemianą w relacjach katolicko-żydowskich był Sobór Watykański II i deklaracja "Nostra aetate".

Metropolita łódzki podkreślił, że dokument ten jest tak ważny, że podsumowując go po 50 latach, papież Franciszek powiedział, iż w wyniku Nostra aetate przeżyliśmy w Kościele przewrót w relacjach z narodem żydowskim i odtąd nie myślimy już o sobie jako o wrogach i obcych, ale jako o przyjaciołach i braciach.

REKLAMA

- Sobór Watykański II jest powrotem do pierwotnej tradycji chrześcijańskiej. Powrotem, który nie przeskakuje nad XX wiekami, tylko konsumuje wszystko, co dobre z tych XX wieków. Przesłanie Soboru jest pełne szacunku dla wiary każdego człowieka - wyjaśnia przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

"Bóg nie cofa nikomu wybrania"

Przypomina, że zgodnie z nauczaniem Kościoła Żydzi dalej są narodem wybranym, gdyż Bóg nie odrzucił Izraela; nie wolno odpowiedzialnością za śmierć Chrystusa obciążać ani Żydów żyjących współcześnie z Chrystusem, ani tych z późniejszych pokoleń i konieczne jest potępienie wszelkiego antysemityzmu.

Jak dodaje, z narodem izraelskim wiążą nas więzi historyczne i duchowe, "Pan Bóg działa w ludzie Bożym, jakim jest Izrael, także dzisiaj".

- Bóg nie cofa nikomu wybrania, żadnego wezwania i powołania. Naród wybrany jest narodem wybranym - mówi abp Ryś.

REKLAMA

Uroczystości w Siedlcach

Centralne obchody XXVI Dnia Judaizmu odbędą się w Siedlcach. Rozpoczną się w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się synagoga, spalona przez Niemców w 1939 roku. Gościem specjalnym będzie rabin z Jerozolimy Boaz Pash. Ważnym punktem obchodów będzie sesja naukowa poświęcona historii judaizmu na ziemi siedleckiej. Po sesji rabin Pash spotka się z księżmi i klerykami w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej. Wydarzeniom towarzyszyć będzie wystawa judaików pochodzących z Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, Muzeum Parafialnego w Kocku oraz ze zbiorów prywatnych.

Na zakończenie tegorocznych obchodów w siedleckiej katedrze odbędzie się międzyreligijna liturgia Słowa Bożego, którą poprowadzi abp Grzegorz Ryś.

Ustanowiony przez Episkopat Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Chodzi o pogłębianie świadomości, że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa - jak powiedział Święty Jan Paweł II - "rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym".

Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku i jest obchodzony 17 stycznia - w przeddzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Co roku przygotowuje go inna polska diecezja. Obchody Dnia Judaizmu organizuje Komitet Episkopatu Polski do spraw Dialogu z Judaizmem. Co roku przygotowuje je inna polska diecezja.

REKLAMA

Polska jest drugim, po Włoszech, europejskim krajem, w którym zaczęto organizować obchody poświęcone dialogowi z judaizmem. Później włączyły się w tę inicjatywę między innymi Austria, Holandia i Szwajcaria.

Czytaj również:

Przemysław Goławski,IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej