more_horiz
Wiadomości

Import ukraińskiego zboża. Są pieniądze z UE na pokrycie strat polskich rolników

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 12:27
Polscy rolnicy otrzymają 29,5 miliona euro odszkodowania w wyniku strat spowodowanych importem ukraińskiego zboża. Co ważne, w Brukseli są prowadzone prace nad kolejnym pakietem wsparcia.
Jest ostateczna zgoda w UE - polscy rolnicy dostaną pieniądze za straty w związku z importem zboża z Ukrainy
Jest ostateczna zgoda w UE - polscy rolnicy dostaną pieniądze za straty w związku z importem zboża z UkrainyFoto: Shutterstock/Fotokostic

Polscy rolnicy dostaną 29,5 miliona euro z unijnego budżetu za straty wywołane importem zboża z Ukrainy. Przedstawiciele państw członkowskich zaakceptowali propozycję Komisji Europejskiej w tej sprawie - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Jest możliwość podwojenia tej kwoty z budżetu krajowego. A to oznacza, że wsparcie może wynieść prawie 60 milionów euro, czyli około 280 milionów złotych. W tym pakiecie pomocowym oprócz Polski pieniądze dostaną także Bułgaria - prawie 17 milionów euro, oraz Rumunia - nieco ponad 10 milionów euro. Komisja Europejska przygotowuje także kolejny pakiet w wysokości 75 milionów euro dla pięciu krajów, z czego około 30 milionów euro ma otrzymać Polska.

Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że dziś rozpoczęły się konsultacje w Brukseli w tej sprawie.

Natomiast w poniedziałek Komisja zatwierdziła polski program wsparcia sektora produkcji pszenicy i kukurydzy. Chodzi o 600 milionów złotych pomocy publicznej.

Posłuchaj

00:45 płomecka.mp3 Polscy rolnicy dostaną 29,5 miliona euro z unijnego budżetu za straty wywołane importem zboża z Ukrainy. O szczegółach Beata Płomecka (IAR)

 Czytaj także:

IAR/mc

Zobacz także

Zobacz także