Służby zlikwidowały fabrykę narkotyków. Mefedron sprzedawano przez internet

Funkcjonariusze CBZC i CBŚP zlikwidowali fabrykę mefedronu. Zatrzymano trzy osoby w wieku od 42 do 47 lat. Narkotyki były sprzedawane w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej przez internet. 

2024-01-04, 07:47

Służby zlikwidowały fabrykę narkotyków. Mefedron sprzedawano przez internet
Służby zlikwidowały fabrykę narkotyków. Mefedron sprzedawano przez internet. Foto: CBŚP

Funkcjonariusze dolnośląskiego zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, Centralnego Biura Śledczego Policji przy udziale Szwedzkiej Służby Celnej zlikwidowali nielegalną sieć dystrybucji i fabrykę mefedronu w województwie warmińsko-mazurskim i dolnośląskim.

Służby zatrzymały trzy osoby i zlikwidowały linię technologiczną do produkcji tego narkotyku. Zabezpieczyły także blisko 80 kg narkotyku o czarnorynkowej wartości pół miliona złotych. Sprawę nadzoruje dolnośląski pion PZ Prokuratury Krajowej.

Rzecznik prasowy CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz przekazała, że gdy funkcjonariusze weszli do budynku, odkryli kompletną linię służącą do produkcji narkotyków, w tym specjalistyczne maszyny i surowce niezbędne do ich przygotowania.

- W nielegalnej fabryce, gdzie produkowano mefedron zatrzymano 2 osoby. Podczas akcji zabezpieczono blisko 80 kg narkotyku o szacunkowej czarnorynkowej wartości około pół mln zł. Chwilę później policjanci zatrzymali osobę, która najprawdopodobniej była odpowiedzialna za dystrybucję wyprodukowanego narkotyku. Łącznie podczas akcji służby zatrzymały 3 osoby, w wieku od 23 do 47 lat - dodała.

REKLAMA

Proceder prowadzony był prawdopodobnie od roku

 - Z dotychczasowych ustaleń wynika, że proceder mógł trwać od początku 2023 roku, a narkotyki mogły być rozprowadzane za pośrednictwem sieci internet w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej m.in. w Szwecji. Śledczy obecnie szczegółowo wyjaśniają wszelkie okoliczności sprawy oraz rolę poszczególnych osób - wyjaśnił podkom. Marcin Zagórski z zespołu prasowego CBZC. 

Dział prasowy Prokuratury Krajowej przekazał, że prokurator z dolnośląskiego pionu PZ przedstawił dwóm zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wytwarzania znaczonych ilości narkotyków oraz obrotu znaczną ilością narkotyków oraz prania pieniędzy z przestępczego procederu. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności. Trzeciemu z zatrzymanych mężczyzn przedstawiono zarzut posiadania środków odurzających lub substancji psychotropowych.

Z uwagi na m.in. obawę ucieczki, na wniosek prokuratora wobec dwóch podejrzanych sąd zastosował areszt na 3 miesiące - dodała PK.

Według śledczych sprawcy zarobili na nielegalnym procederze kilkaset tysięcy złotych.

REKLAMA

Czytaj też:

PAP/mn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej