more_horiz
Wiadomości

Naukowcy budują najpotężniejszy radioteleskop wszechczasów

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 14:04
W realizacji projektu, który pomoże odkryć tajemnice wszechświata, bierze udział 70 instytucji z 20 państw, w tym z Polski.
Audio
  • Najpotężniejszy radioteleskop wszech czasów - relacja Rafała Motriuka (IAR)

Na główną siedzibę projektu wybrano obserwatorium Jodrell Bank w brytyjskim hrabstwie Cheshire. Radioteleskop SKA (Square Kilometre Array) nie będzie pojedynczym urządzeniem. Będzie to raczej zestaw wielu odbiorników, podobnych do zwykłych anten satelitarnych. Jak tłumaczy szef projektu Richard Schilizzi, "każda będzie miała po 15 do 18 metrów średnicy. Będziemy potrzebować trzy tysiące takich anten".

Jeszcze nie wiadomo gdzie dokładnie staną anteny, aby uzyskać odpowiednią rozdzielczość obrazu, muszą być one rozsiane na przestrzeni trzech tysięcy kilometrów. Zostaną więc zbudowane albo na południu Afryki - w rejonie od RPA do Kenii, albo w Australii i Nowej Zelandii.

Projekt ma kosztować półtora miliarda euro. Do analizy danych potrzebny też będzie jeden z najpotężniejszych komputerów świata. Pierwsze anteny mają zacząć działać pod koniec dekady, zakończenie budowy planowane jest na 2024 rok. Dzięki teleskopowi SKA astronomowie chcą poznać historię odległych galaktyk, zbadać tajemniczą ciemną energię i, być może, odebrać sygnały od pozaziemskich cywilizacji - jeśli takie w ogóle istnieją.

IAR, sm

Zobacz także

Zobacz także