W Poznaniu grasują łowcy meteorytów

2011-07-19, 19:24

W Poznaniu grasują łowcy meteorytów
Zdjęcie ilustracyjne - meteoryt. Foto: Koefbac/Wikimedia Commons/CC

Geoffrey Notkin i Steve Arnold, łowcy meteorytów z programu stacji Discovery "Meteorite Men", rozpoczęli badania na terenie Rezerwatu Meteoryt Morasko w Poznaniu.

Steve Arnold jest zawodowym łowcą meteorytów z 20-letnim stażem, w 2005 roku odnalazł 650-kilogramowy - największy dotąd odkryty - meteoryt żelazno-kamienny.

Geoffrey Notkin to łowca, naukowiec, fotograf i autor wielu publikacji o meteorytach. W Poznaniu kontynuują oni podróż po miejscach na świecie, gdzie spadły kosmiczne kamienie.

Ekipa "Meteorite Men" przed przyjazdem do Polski odwiedziła Szwecję i Rosję.

- Mamy w tym konkretnym przypadku niezwykle gościnną ofertę od profesora Andrzeja Muszyńskiego z instytutu geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na przeszukiwanie obszaru rezerwatu. Nie robimy tego dla zysku własnego, podpisaliśmy umowę z uniwersytetem, że wszelkie znaleziska jemu przekażemy, lecz pobyt tu i zrobione w tym czasie zdjęcia stanowią dużą wartość dla nas i naszego programu - powiedział Geoffrey Notkin

Rezerwat Meteoryt Morasko to zespół kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu, znajdujący się na stoku Góry Moraskiej. Grupa siedmiu kraterów położona jest na południowym stoku tego wzgórza, około 0,5 km na zachód od wsi Morasko. Teren ten, o powierzchni ok. 55 hektarów, uznano w 1976 roku za rezerwat przyrody.

Meteoryty to cenne bryły pozaziemskie, mające wartość naukową, ale także kolekcjonerską oscylującą od kilku do kilku tysięcy dolarów za gram. Najdroższy meteoryt, jaki znaleźli i sprzedali Notkin i Arnold, kosztował nabywcę 300 tys. dolarów.

mr

Polecane

Wróć do strony głównej