Kardynał Dziwisz: społeczeństwo polskie przeżywa trudny okres

2011-10-16, 15:52

Kardynał Dziwisz: społeczeństwo polskie przeżywa trudny okres
Kardynał Stanisław Dziwisz . Foto: fot.PAP/Darek Delmanowicz

Metropolita krakowski kardynał Stanisławaw Dziwisz powiedział, że wielu naszych rodaków pogubiło się w poszukiwaniach właściwego kształu życia osobistego i społecznego.

Posłuchaj

Fragment homilii Kardynała Stanisława Dziwisza w Przemyślu
+
Dodaj do playlisty

Zgromadzony w Przemyślu episkopat wziął udział w dziekczynieniu za betyfikację Jana Pawła II i 25 rocznicę skary biskupiej arcybiskupa Michalika.

"Społeczeństwo polskie przeżywa trudny okres, pełen napięć. Wielu naszych rodaków pogubiło się w poszukiwaniach właściwego kształu życia osobistego, codziennego i społecznego nie rozróżniając dobra od zła. Miejsce w polityce zdobywa się walcząc z wartościami, które zawsze stanowiły o tożsamości narodu. Bluźnierstwo uważa się za sztukę, a patriotyzm i miłość Ojczyzny - za zacofanie" - mówił metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz podczas homilii wygłoszonej w Przemyślu.

"Postawić Boga w centrum egzystencji"

Metropolita przypomniał, że niedzielne uroczystości są także dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II i wyrażeniem wdzięczności papieżowi "który na tej ziemi dorastał do podjęcia służby Kościołowi powszechnemu i całemu światu". Kardynał Dziwisz przywołał także słowa Jana Pawła II z listu na nowe tysiąclecie "Novo millennio ineunte", w którym prosił nas, abyśmy "wypłynęli na głębię". " Wypłynąć na głębię to znaczy postawić Boga w centrum naszej egzystencji: to znaczy szukać go i znajdować we wszystkich naszych sprawach: osobistych, rodzinnych i społecznych" - mówił hierarcha dodając, że taka powinna być odpowiedź uczniów ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana, wobec szerzących się we współczesnym świecie, a także po części w naszej ojczyźnie, koncepcji życia i działania z pominięciem Boga i Ewangelii. "Wiemy dobrze, że wybór takiej drogi jest zasadniczym nieporozumieniem i prowadzi donikąd, "bo przecież bez Boga, bez fundamentu, nie zbudujemy domu, który przetrwa" - podkreślił kardynał Dziwisz.

Metropolita krakowski zaznaczył także, że najpełniejszą odpowiedzią człowieka na miłość Boga jest przyjęcie krzyża. Przypomniał również, że Jan Paweł II wielokrotnie prosił, byśmy nie gardzili mołością, która się wyraziła przez krzyż, a bez której życie ludzkie "nie ma korzenia ani sensu".

Peregrynacja krzyża papieskiego

Kardynał Dziwisz poinformował, że w niedzielę rozpoczyna się peregrynacja krzyża, który Jan Paweł II trzymał podczas ostatniego nabożeństwa Drogi Krzyżowej. "Peregrynacja papieskiego krzyża będzie żywą katechezą czym krzyż był dla błogosławionego Jana Pawła Ii i czym powinien być dla każdego z nas" - mówił kardynał Dziwisz wyrażając nadzieję, że pomoże to patrzeć z jeszcze większym szacunkiem na wszystkie krzyże towarzyszące nam od urodzenia aż do śmierci. "Z bólem odnotowujemy przypadki znieważenia krzyża" - mówił metropolita karkowski wyrażając nadzieję, że peregrynacja papieskiego krzyża będzie wynagrodzeniem zarówno za te zniewagi jak i znieważanie Kościoła, którego - jak podkreślił - głową jest Chrystus.

Kardynał Dziwisz w imieniu episkopatu podziękował arcybiskupowi Józefowi Michalikowi za jego posługę pasterską oraz - jak podkreślił - niełatwe przewodniczenie pracom Konferencji Episkopatu Polski.

Na stanowisko sekretarza Konferencji Episkopatu Polski został wybrany biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej Wojciech Polak.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

IAR/mch

Polecane

Wróć do strony głównej