more_horiz
Wiadomości

Rosyjska media o wyroku Trybunału ws. Katynia

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 14:40
Zadziwiająco brzmi notatka zamieszczona na stronach internetowych „Moskowskich Nowosti”. Wynika z niej, że Trybunał w Strasburgu nie zdecydował się na wydanie wyroku ws. skargi krewnych ofiar zbrodni katyńskiej na nieefektywność śledztwa prowadzonego w tej sprawie przez Rosję.
Audio
Rosyjska media o wyroku Trybunału ws. Katynia
Foto: PAP-Pawel Supernak

Gazeta nie wyjaśniła już, w których punktach Europejski Trybunał przyznał rację stronie polskiej.

To właśnie „Moskowskije Nowosti” opublikowały w ubiegłym tygodniu artykuł, w którym oznajmiły, że Rosja nie odpowiada za stalinowskie zbrodnie. Jednocześnie dziennik zasugerował, że Polska przegrała przed Trybunałem w Strasburgu.

Dziennik „Izviestia” koncentruje się na decyzjach finansowych Trybunału. Sędziowie zobowiązali Rosję do wypłacenia skarżącym się Polakom 6,5 tysiąca euro na pokrycie kosztów procesowych, ale odrzucili ich roszczenia związane z rekompensatą strat moralnych.

„Kommiersant” zwraca uwagę na uznanie przez Trybunał zbrodni katyńskiej za przestępstwo wojenne, które się nie przedawnia. „Rosja wyraża żali i pamięta o Polakach rozstrzelanych w Katyniu” - cytuje radio „Echo Moskwy” wypowiedź pełnomocnik Rosji przy Trybunale w Strasburgu Georgij Matiuszkin.

Zobacz serwis specjalny: KATYŃ>>>

IAR, to

Zobacz także

Zobacz także