more_horiz
Wiadomości

Sikorski: rząd wspiera skargę rodzin katyńskich

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 19:20
Najlepiej, gdyby doszło do pokoju prawnego między rodzinami katyńskimi a Rosją, tzn. by Rosja zrobiła to, czego domagają się m.in. rodziny katyńskie - tak do orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu odniósł się szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.
Audio
Radosław Sikorski
Radosław SikorskiFoto: Flickr / PolandMFA

- Rząd wspiera skargę rodzin katyńskich, które - o ile wiem - są umiarkowanie usatysfakcjonowane wyrokiem. Ale oczywiście najlepiej byłoby, gdyby doszło do pokoju prawnego pomiędzy rodzinami katyńskimi a Rosją, tzn. aby Rosja zrobiła to, czego domagają się rodziny i Trybunał i aby sprawa katyńska stała się coraz bardziej kwestią historii - powiedział Sikorski.

Powtórzył, że tak jak do tej pory polski rząd będzie stroną wspierającą rodziny katyńskie "w tych umiarkowanych postulatach, które stawiają" i w dochodzeniu sprawiedliwości.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Rosja dopuściła się poniżającego traktowania krewnych ofiar zbrodni katyńskiej i odmówiła Trybunałowi współpracy. Trybunał uznał również, że zbrodnia katyńska jest zbrodnią wojenną, ale nie wypowiedział się w sprawie rehabilitacji jej ofiar.

Zobacz serwis specjalny: KATYŃ>>>

to

Zobacz także

Zobacz także