more_horiz
Wiadomości

Spór o Mussoliniego. Dyskusja sięgnęła dna

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 06:52
Ogromne emocje wywołało we Włoszech umieszczone na dnie jeziora popiersie przywódcy faszyzmu.
Benito Mussolini
Benito MussoliniFoto: PAP/EPA/DPA

W rejonie miejscowości Torri del Benaco, koło Werony, płetwonurkowie od dłuższego czasu umieszczają na głębokości ok. 40 metrów różne statuetki i przedmioty, związane m. in. z historią Włoch. Ale są tam też figurki Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków. Powstał w ten sposób osobliwy podwodny park. Miast jednak być wyrazem wspólnej pasji do nurkowania, wywołał on podziały i spory.

Kiedy na podwodnej skale ustawiono popiersie Benito Mussoliniego, przykręcono je mocnymi śrubami, by ktoś go stamtąd nie zabrał. Zostało ono jednak wkrótce potem pokiereszowane, a ktoś założył na jego szyi łańcuch. Polemika przeniosła się na powierzchnię i przeistoczyła się dyskusję pomiędzy miejscowymi politykami prawicy oraz lewicy, którzy spierają się o obecność popiersia Mussoliniego w wodach jeziora.

Wśród komentatorów nie brakuje głosów, że w tym przypadku rzeczywiście polityczna dyskusja sięgnęła dna. Inni odnotowują z kolei, że dla polityków każdy temat jest dobry, by zająć wobec niego stanowisko. Nawet to, co dzieje się w wodach jeziora.

PAP, tj

Czytaj serwis specjalny:  II wojna światowa >>>

Zobacz także

Zobacz także