Piraci górą. Ponad połowa Polaków używa pirackiego oprogramowania

Średnia na świecie wynosi 42, a w Unii 35%. We Wspólnocie Europejskiej gorzej niż w Polsce sytuacja wygląda w Bułgarii, Rumuni, Grecji i na Łotwie.

2011-05-12, 18:32

Piraci górą. Ponad połowa Polaków używa pirackiego oprogramowania
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Bartłomiej Witucki - Polacy wyraźnie częściej decyzją się na kopie pirackie
+
Dodaj do playlisty

Badania zleciła Business Software Alliance. Rzecznik BSA Bartłomiej Witucki podkreśla, że przez ostatnie lata skala piractwa w Polsce malała. W zeszłym roku jednak ta tendencja się zatrzymała. Zdaniem  Wituckiego  od świata i Unii Europejskiej  dzieli nas po prostu przepaść.

Krzysztof Janiszewski z BSA przypomina, że oprogramowanie ściągnięte nielegalnie z internetu lub kupione na bazarze może być bardzo niebezpieczne. Wiele pirackich płyt przenosi groźne wirusy lub zawiera dodatkowe kody, które otwierają drogę przestępcom do naszego komputera i umożliwiają m. in. kradzież z internetowego konta bankowego.

Cena to mit

Według Janiszewskiego instalowanie pirackich kopii programów z powodu braku funduszy jest mitem. Firmy udostępniają oprogramowanie do użytku domowego czy edukacyjnego w cenach wielokrotnie niższych od cen programów do użytku komercyjnego.  To wybór każdego użytkownika komputera - podkreśla Janiszewski.

 Nie każdy musi instalować dużą ilość nowych gier komputerowych, a na niektóre nowe oprogramowanie studenci i uczniowie mogą otrzymać zniżki.

REKLAMA

Dobrą alternatywą mogą być oprogramowanie darmowe na przykład typu open source, nad którym bezpłatnie pracują programiści na całym świecie.

gs

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej