Tańszy prąd dzięki Rządowej Tarczy Solidarnościowej
Ceny energii elektrycznej w 2023 roku zostały zamrożone na poziomie stawek z 2022 roku. To efekt Rządowej Tarczy Solidarnościowej, wprowadzonej dla ochrony konsumentów przed skutkami wzrostu cen prądu. Każda rodzina w ramach przyznanych limitów zyska od ok. 2 000 do ok. 3 000 zł, których nie będzie musiała wydać na rachunki za prąd.
2023-04-27, 10:00
Ceny energii osiągnęły rekordowe poziomy wskutek wzrostu cen węgla i gazu na światowych rynkach, m.in. w związku z działaniami militarnymi Rosji w Ukrainie i jej szantażem gazowym oraz kosztami zakupu uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie EU ETS. Kryzys energetyczny dotknął całą Europę, ale gospodarstwa domowe rozliczające się w taryfach G11 i G12 mają ceny zamrożone na poziomie z ubiegłego roku.
Osłona przed skutkami globalnego kryzysu energetycznego
W ramach przyznanych limitów każda rodzina zyska od ok. 2 000 do ok. 3 000 zł rocznie, których nie będzie musiała wydać na rachunki za prąd. O tyle bowiem wyższe byłyby nasze rachunki, gdyby nie wprowadzono Tarczy.
Mechanizm zamrożenia cen za energię w 2023 r. obowiązuje wg rocznego zużycia w następujących limitach:
REKLAMA
- do 2 000 kWh – dla wszystkich odbiorców w gospodarstwach domowych
- do 2 600 kWh – dla gospodarstw domowych, w których mieszkają osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 3 000 kWh – dla gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny oraz osób prowadzących gospodarstwo rolne lub dział specjalny produkcji rolnej.
Pamiętaj o złożeniu dokumentów, jeśli przysługuje ci podwyższony limit
W przypadku podstawowego limitu zużycia energii do 2 000 kWh nie trzeba składać żadnych wniosków. Sprzedawca energii sam dokona właściwego rozliczenia zgodnie z obowiązującymi przepisami. Osoby, którym przysługuje podwyższony limit powinny złożyć stosowne wnioski wraz z dokumentami potwierdzającymi uprawnienia. Należy to zrobić jak najszybciej, nie później niż do 30 czerwca br.
Przy przekroczeniu przyznanego limitu, nadal w 2023 r. nie zapłacimy ceny rynkowej za kWh. Dzięki obowiązującemu mechanizmowi ceny maksymalnej, na rachunku ze energię zobaczymy cenę 69 gr za 1 kWh.
Artykuł sponsorowany
REKLAMA
REKLAMA