Obajtek: bezpieczeństwo paliwowo-energetyczne Polski było i jest dla nas priorytetem
Orlen zarezerwował całość mocy regazyfikacyjnych pływającego terminala FSRU, którego budowę w Gdańsku planuje Gaz-System. Obie spółki podpisały w piątek odpowiednią umowę.
2023-08-18, 12:45
Umowa to efekt przeprowadzonego przez Gaz-System drugiego etapu procedury Open Season, w którym potencjalni klienci składają wiążące deklaracje wykorzystania mocy regazyfikacyjnych.
Orlen poinformował, że zarezerwował 100 proc. udostępnionych przez Gaz-System mocy, czyli 6,1 mld m sześc. rocznie.
"Bezpieczeństwo paliwowo-energetyczne Polski było i jest dla nas priorytetem. To właśnie potrzeba wzmocnienia tego bezpieczeństwa była jednym z powodów budowy silnego koncernu multienergetycznego - dzięki połączeniu z LOTOSEM, PGNiG i Energą, mamy potencjał, aby angażować się w kolejne projekty. Przykładem jest podpisana dzisiaj umowa ze spółka Gaz-System umożliwiająca odbiór do 58 dostaw LNG rocznie z pływającego terminalu gazowego, który powstanie na Zatoce Gdańskiej" - napisał prezes Orlenu Daniel Obajtek na platformie X (dawniej Twitter).
Umowa rezerwacji mocy przyszłego terminala została zawarta na 15 lat. Rezerwacja usługi odbyła się w ramach procedury Open Season FSRU zorganizowanej przez Gaz-System.
- Projekt Terminalu FSRU potwierdzony rynkowo przez Grupę Orlen to kolejny element bezpieczeństwa energetycznego kraju opartego o racjonalne przesłanki ekonomiczne. Po ukończonych połączeniach transgranicznych z Danią, Litwą i Słowacją oraz rozbudowie Terminalu LNG w Świnoujściu, projekt ten zwiększy dywersyfikację gazową Polski oraz regionu Międzymorza - powiedział prezes Gaz-Systemu Marcin Chludziński, cytowany w komunikacie.
REKLAMA
Prace nad terminalem
Obecnie Terminal FSRU w Gdańsku jest na zaawansowanym etapie projektowym. W lipcu br. Gaz-System zakończył proces pozyskiwania decyzji administracyjnych dla wszystkich trzech gazociągów lądowych realizowanych w ramach projektu FSRU: Kolnik - Gdańsk, Gardeja - Kolnik i Gustorzyn - Gardeja, które będą miały łączną długość ok. 250 km i średnicę 1000 mm. Budowa tych połączeń ma ruszyć w 2024 roku. W ramach części morskiej projektu FSRU trwają prace nad zaprojektowaniem stanowiska postojowego dla pływającego terminalu FSRU wraz z odcinkiem podmorskim gazociągu, który będzie zlokalizowany na dnie Zatoki Gdańskiej, podano także.
- Mając na uwadze rosnące zainteresowanie całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej dywersyfikacją źródeł dostaw gazu w oparciu o LNG - prowadzimy obecnie procedurę Open Season dla FSRU 2. W przypadku jej pozytywnego przebiegu moglibyśmy uruchomić drugą jednostkę FSRU, która pozwoliłaby na zwiększenie mocy regazyfikacji o 4,5 mld m3 paliwa gazowego rocznie - powiedział wiceprezes Gaz-System Andrzej Kensbok.
Szczegóły projektu w Zatoce Gdańskiej
Projekt budowy morskiego terminala pływającego zakłada umiejscowienie w Zatoce Gdańskiej pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) oraz stworzenie infrastruktury (stanowiska postojowego wraz z niezbędnym wyposażeniem oraz rurociągu podmorskiego), która umożliwi odbiór dostarczanego drogą morską skroplonego gazu ziemnego, jego regazyfikację oraz wprowadzenie do Krajowego Systemu Przesyłowego.
Posłuchaj
W ramach programu FSRU rozbudowany zostanie także krajowy system przesyłowy, co umożliwi efektywne rozprowadzenie gazu z rejonu Gdańska do klientów w Polsce i w regionie. Inwestycje lądowe obejmują trzy odcinki: gazociąg Kolnik - Gdańsk o długości ok. 35 km gazociąg Gustorzyn - Wicko, odcinek Gardeja - Kolnik o długości ok. 86 km gazociąg Gustorzyn - Wicko, odcinek Gustorzyn - Gardeja o długości ok. 128 km.
REKLAMA
Pływający terminal w Gdańsku będzie posiadał możliwości wyładunku, składowania oraz prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie do 6,1 mld m sześc. paliwa gazowego rocznie. Uruchomienie jednostki, zgodnie z zapowiedziami realizującego inwestycję Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM, planowane jest na 1 stycznia 2028 r.
Wzrost dostaw LNG
– Ubiegły rok, poprzez wydarzenia polityczne związane z wojną w Ukrainie, zupełnie odmienił kierunki dostaw gazu ziemnego do Unii Europejskiej. Obserwujemy wzrost dostaw LNG z rynku światowego o ponad 60%. Polska korzysta z tego trendu i ma ambicje stać się gazowym hubem dla Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Sekretarz Stanu i Pełnomocnik Rządu do Spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
- Badania w Zatoce Gdańskiej dla infrastruktury terminalu FSRU. Gaz-System kontynuuje budowę
- Polska zrobiła najwięcej spośród państw "gazowej siódemki". PIE: bezpieczeństwo energetyczne istotnie wzrosło
- Terminal gazowy w Zatoce Gdańskiej. Gaz-System rozważa budowę drugiej jednostki pływającej
PAP/IAR/ISBnews/PR24.pl/mk,pg
REKLAMA
REKLAMA