"Idea Rozwoju Twojego Biznesu" - trwa trzecia odsłona spotkań dla przedsiębiorców
Od 6 listopada do 8 grudnia można wziąć udział w wideokonferencjach, podczas których eksperci dzielą się wiedzą o najnowszych regulacjach i rozwiązaniach w prowadzeniu firmy. "Idea Rozwoju Twojego Biznesu" to cykl 10 bezpłatnych wideokonferencji online o charakterze informacyjno-edukacyjnym. GOZ, bezpieczeństwo cyfrowe, ekspansja zagraniczna czy sukcesja firmy – to tylko niektóre z tematów spotkań. Cykl organizowany jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).
2023-11-29, 12:00
Ubiegłoroczna edycja „Idei Rozwoju Twojego Biznesu” cieszyła się dużym zainteresowaniem. Konferencje na żywo obejrzało przeszło 12 tysięcy osób. Dzięki spotkaniom uczestnicy mogli zdobyć informacje przydatne w codziennym prowadzeniu firmy, ale także w dłuższej strategicznej perspektywie.
Od zamówień publicznych po zieloną gospodarkę
Temat zamówień publicznych dla MŚP rozpoczął tegoroczną edycję cyklu. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. o korzyściach płynących z nowej Polityki zakupowej państwa oraz wynikającego z niej obowiązku certyfikacji wykonawców zamówień publicznych. – Wykonawcy i ich dobry stan finansowy jest gwarantem wysokiej jakości usług. Dlatego w nowej Polityce zakupowej państwa chcemy ich zabezpieczać. To pomoże całemu sektorowi zamówień publicznych, ale też przedsiębiorcom MŚP – podkreślał ekspert pierwszego spotkania – Wojciech Rachubka z Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych MRiT.
Zamówienia publiczne były tematem także drugiej wideokonferencji. Eksperci przedstawili możliwości zdobywania kontraktów w ramach międzynarodowych zamówień publicznych z największymi światowymi organizacjami jak NATO czy ONZ. – Polskie firmy mogą zwiększyć swoje szanse udziału na rynku międzynarodowych zamówień publicznych. Światowe organizacje potrzebują towarów, wyposażenia i usług. To obszary, w których mogą odnaleźć się firmy MŚP – wskazywał Artur Dąbkowski, naczelnik Wydziału Międzynarodowych Organizacji i Zamówień Publicznych w MRiT.
Podczas trzeciej wideokonferencji eksperci zaprezentowali nowy program edukacji i certyfikacji przedsiębiorstw – Firma Bezpieczna Cyfrowo. Dzięki programowi polscy przedsiębiorcy będą mogli zwiększyć świadomość cyfrową oraz wdrożyć standardy bezpieczeństwa w swoich firmach. – Nowa inicjatywa ma być impulsem i motywem do tego, by polskie firmy zaczęły świadomie budować i podnosić swoje kompetencje w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego na coraz wyższy poziom – mówiła Marianna Sidoroff z Departamentu Gospodarki Cyfrowej MRiT.
REKLAMA
O konieczności wprowadzenia GOZ do polskich firm dyskutowali uczestnicy czwartego spotkania „Idea Rozwoju Twojego Biznesu”. Gospodarka obiegu zamkniętego przyczynia się m.in. do redukcji emisji gazów cieplarnianych i poprawy stanu środowiska naturalnego. Ma wpływ także na funkcjonowanie firmy – wyróżnia ją na tle konkurencji, a także zmniejsza koszty jej prowadzenia. – W obliczu zmian klimatu, problemów z dostępnością surowców i wody, ekstremalnych wahań temperatury przedsiębiorcy powinni pomyśleć o oszczędzaniu surowców. To nie tylko będzie zysk finansowy, ale też korzyść ze względu na relacje ze środowiskiem – powiedziała dr Magdalena Muradin z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Tematem piątego spotkania była ekspansja polskich firm do krajów spoza Unii Europejskiej. Eksperci mówili z jakimi barierami muszą mierzyć się przedsiębiorcy we współpracy zagranicznej, wskazując instrumenty ułatwiające prowadzenie działalności gospodarczej poza Polską. – Darmowe portale wsparcia na rynkach zagranicznych Access2Markets i ePing to interaktywne kompendia wiedzy dla mniejszych firm, które chcą wejść na nowe rynki, korzystając z możliwości, jakie dają umowy i porozumienia zawarte przez Unię Europejską – wymieniał Grzegorz Sinacki z Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej, MRiT.
O korzyściach energii odnawialnej w prowadzeniu działalności gospodarczej dyskutowali eksperci szóstej wideokonferencji, wskazując wzrost świadomości ekologicznej, zrównoważony rozwój oraz kwestie oszczędności. – Polska i unijna polityka przeciwdziałania zmianom klimatu i transformacji energetycznej, ale także ceny energii elektrycznej, powodują, że przedsiębiorcy coraz częściej wykorzystują OZE jako ważny element swojego biznesu – stwierdził Tomasz Chmiel z Interdyscyplinarnego Zakładu Analiz Energetycznych, Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
REKLAMA
Działanie na rzecz środowiska było tematem rozmów także siódmego spotkania, podczas którego zaproszeni goście debatowali o wpływie raportowania ESG na zbudowanie konkurencyjności firmy. ESG (environmental, social, corporate governance) to wieloaspektowe podejście uwzględniające działania na rzecz środowiska, ekonomii i społeczeństwa. Uczestnicy dowiedzieli się, jak przygotować się do obowiązku raportowania ESG w małych i średnich przedsiębiorstwach, które zgodnie z dyrektywą unijną wejdzie w życie w 2027 r.
Sukcesja firmy i wprowadzanie nowych produktów tematami kolejnych spotkań
Podczas trzech ostatnich spotkań z cyklu „Idea Rozwoju Twojego Biznesu” eksperci przedstawią rozwiązania w temacie sukcesji firm (1 grudnia), projektowania i wprowadzania na rynek nowych produktów spożywczych (4 grudnia) oraz wyzwań MŚP związanych z wymogami GOZ (8 grudnia). Uczestnicy dowiedzą się, jak założyć fundację rodzinną, zaprojektować nowy produkt oraz poznają Cele Zrównoważonego Rozwoju i unijne rozporządzenie w sprawie ekoprojektu.
Wszystkie wydarzenia z cyklu można obejrzeć na stronie: https://www.parp.gov.pl/component/site/site/idearozwojubiznesu#transmisja.
REKLAMA
Artykuł sponsorowany
REKLAMA