Moab Endurance Run: Piotr Hercog bezkonkurencyjny w morderczym ultramaratonie. "Polski tytan na dzikim zachodzie"

Piotr Hercog wygrał jeden z najtrudniejszych biegów trailowych świata - Moab Endurance Run. Dla Hercoga był to najdłuższy i jeden z najtrudniejszych startów w biegach górskich w karierze.

2018-10-15, 10:06

Moab Endurance Run: Piotr Hercog bezkonkurencyjny w morderczym ultramaratonie. "Polski tytan na dzikim zachodzie"
Piotr Hercog na trasie ultramaratonu . Foto: screen/Facebook/Moab 240 mile Endurance Run

Posłuchaj

Po biegu Hercog nie krył radości ze zwycięstwa. (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Zawodnicy mieli do pokonania 385 km, w tym dwa pasma górskie w pustynnym terenie stanu Utah, gdzie temperatura wahała się pomiędzy -10 a 30 stopni. 

- Uwielbiam takie biegi, które wnoszą coś nowego, a to był najdłuższy bieg w moim życiu - powiedział Piotr Hercog na mecie podczas transmisji na żywo na oficjalnym Facebooku Moab Endurance Run.

Piotr Hercog w ostatnich rozmowach przed startem zdradzał, że jego cel to przede wszystkim ukończenie biegu. O ewentualnej pozycji na mecie i wyniku miał myśleć dopiero pod koniec trasy. Okazało się, że od początku, mimo dolegliwości związanych z bólem stopy, Polak powiększał przewagę i wygrał w wielkim stylu, trasę pokonał w 60 godzin, 14 minut i 47 sekund. 

REKLAMA

Według nieoficjalnych wyników drugi i trzeci zawodnik na mecie stracili do Polaka odpowiednio około 2h15 i 2h30. Zawody ciągle trwają, a na mecie do godziny 7. polskiego czasu zameldowały się ledwie trzy osoby. 

Bieg Polaka na żywo dzieki transmisji na portaku społecznościowym śledziło wielu kibiców: Nie śpimy! Kibicujemy! Śledzimy! Polski Tytan na dzikim zachodzie! - dopingowali Polaka fani.

Zawody mają 112-godzinny limit czasowy czyli 4 dni i 16 godzin. Biegacze, aby zmieścić się w limicie czasowym muszą trzymać średnie tempo w okolicach 3,4 km/h, co biorąc pod uwagę przewyższenia nie jest łatwym zadaniem.

Na trasę ultramaratonu wyruszyło ponad 15o zawodników z kilkunastu krajów. Trasa biegu prowadziła między innymi przez parki narodowe Canyonlands i Arches. Hercog był jedynym Polakiem w stawce. 

REKLAMA

W czasie wyścigu zawodnicy mieli do dyspozycji 16 punktów odżywczych. Poza dystansem największą trudnością dla uczestników była z pewnością pogoda i wysokość. Zawodnicy zmagali się z dużą różnicą temperatur. W czasie dnia było upalnie, za to w nocy temperatura spadała do kilkunastu stopni poniżej zera. Bieg był również rozgrywany na dużej wysokości. W dolinach zawodnicy biegli na poziomie 1600 m, ale były też odcinki gdzie uczestnicy wbiegali na wysokościach ponad 3000 m n.p.m.

W ubiegłym roku zawody wygrał Courtney Dauwalter z czasem 57:55:13, drugi był Sean Nakamura – 67:50:10, a trzeci Michael Knight – 68:26:38.


***

Piotr Hercog jest tenerem sportowym, instruktorem wspinaczki skalnej i taternikiem jaskiniowym.

REKLAMA

Od 25 lat związany z górami, a od 17 lat specjalizuje się w sportach wytrzymałościowych. Wspinał się w Tatrach , Alpach, Andach, Pamirze.
Uczestnik jaskiniowych wypraw eksploracyjnych PZA m.in. w Austrii, Chinach i na Ukrainie. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i zdobywca Pucharów Polski w Imprezach na Orientację.

Uczestnik kilkudziesięciu zawodów multidyscyplinarnych w Polsce i na świecie, m.in. AbuDhabi Adventure Challenge, Adventure Race World Championship, AR Series. Od 2010 specjalizuje się w biegach górskich ultra, gdzie czołowe miejsca zajmował w takich biegach jak: UTMB, Ultra Trail Majorka, Transvulcania, Gore-Tex Transalpine, TransGranCanaria, UTMF. W Polsce czterokrotny zwycięzca Biegu Rzeźnika oraz częsty bywalec podium w innych biegach górskich.
W 2014 roku zajął 9 miejsce na świecie w rankingu zawodników biegów ultra cyklu Ultra-Trail Word Tour Series 2014 (UTWT).

ah, PolskieRadio24.pl


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej