more_horiz
Wiadomości

Tragiczny wypadek w Himalajach. Pod Gurja Himal zginęło 9 wspinaczy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 12:07
W bazie pod Gurja Himal (7193 m) w Nepalu doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęła 9-osobowa grupa himalaistów. Wspinacze zginęli w bazie pod szczytem.
Himalaje
Himalaje Foto: shutterstock

Według informacji organizatora wyprawy, po tym jak potężne osunięcie ziemi zasypało obóz bazowy pod Gurja Himal (7193 metry, szczyt położony w zachodnim Nepalu, w regionie Annapurna, obok podatnego na lawiny szczytu Dhaulagiri, siódmej najwyższej góry na świecie) w bazie odnaleziono ciała pięciu obywateli Korei i czterech Szerpów. Wśród nich był lider koreańskiej wyprawy Kim Chang-ho. 

Czytaj więcej
Denis Urubko 1200.jpg
Denis Urubko z Polakami na K2 poczuł się jak niewolnik? Mocna wypowiedź himalaisty

Według lokalnych mediów do tragicznego zdarzenia doszło po tym, jak po dużych opadach śniegu nastąpiło osunięcie się ziemi, która zakopała położony na wysokości 3500 m obóz bazowy, gdzie wspinacze oczekiwali na poprawę pogody. 

Kierownik koreańskiej wyprawy, Kim Chang-ho jest pierwszym Koreańczykiem, który zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników bez użycia dodatkowego tlenu z butli.

Pod Gurja Hilam trwa akcja z użyciem śmigłowców, która ma na celu sprowadzenia ciał wspinaczy. 

Według Himalayan Database na szczycie Gurja nikt nie stanął od 1996 roku.

W sumie szczyt zdobyło zaledwie 30 osób, dla porównania ponad osiem tysiecy wspinaczy dotarło na szczyt najwyższej góry świata, Mount Everest.

ah, PolskieRadio24.pl

 


Zobacz więcej na temat: góry
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nanga Parbat: opublikowano raport w sprawie tragedii. "Tomasz Mackiewicz zażył cztery tabletki"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 14:29
W prestiżowym periodyku "American Alpine Journal" opublikowano raport na temat styczniowej wspinaczki Elizabeth Revol i Tomasza Mackiewicza na Nanga Parbat. 
rozwiń zwiń