X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

"Dlaczego kończyć skoro tak dobrze idzie?" - pytał Jerzy Kukuczka. Na południowej ścianie Lhotse coś poszło nie tak

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 11:00
Do pełni szczęścia zostało im kilka metrów. Kukuczka przytulony był do ściany Lhotse, starał się znaleźć lepszy chwyt. "Jurek uważaj!” – ostrzegał Ryszard Pawłowski, gdy nagle Kukuczka zaczął wolno osuwać się wraz z warstewką świeżego puchu. Starał się zaczepić ostrze czekana o skalny załom… Na próżno… - wspominał Ryszard Pawłowski, wspinaczkowy partnr Jerzego Kukuczki. Mija 29 lat od śmierci legendy polskiego himalaizmu.
Audio
  • Rozmowa z Jerzym Kukuczką przed wyjazdem w 1989 na Lhotse (Polskie Radio)
  • Archiwalna audycja Polskiego Radia poświęcona wybitnemu himalaiście Jerzemu Kukuczce
  • Fragment wypowiedzi Jerzego Kukuczki po zdobyciu Shisapangmy. (PR, 1987)
  • Wypowiedź Jerzego Kukuczki po otrzymaniu srebrnego medalu olimpijskiego za czternaście wejść na ośmiotysięczniki. (PR, 1988)
  • Reportaż upamiętniający dorobek himalaistyczny Jerzego Kukuczki. Pierwsze sukcesy i wejścia na ośmiotysięczniki. (PR, 1989)
Jerzy Kukuczka
Jerzy Kukuczka Foto: PAP/Kazimierz Seko

29 lat temu, 24 października 1989 podczas próby zdobycia himalajskiego ośmiotysięcznika Lhotse zginął Jerzy Kukuczka. Polak spadł w przepaść, był wówczas na wysokości około 8300 m. Jego ciała nie udało się odnaleźć.

Był drugim, po Włochu Reinholdzie Messnerze, człowiekiem na świecie, który zdobył wszystkie położone w Himalajach i Karakorum 14 szczytów o wysokości powyżej ośmiu tysięcy metrów. Naprzeciw wielkiej sławy himalaizmu, wyposażonej w ogromne pieniądze, stanął skromny, wiecznie uśmiechający się Polak, którego jedynymi atutami była niesłychana wola walki i nieprawdopodobne umiejętności.

Jego pierwszym szczytem ośmiotysięcznym było Lhotse (1979) Kukuczka uczestniczył w wyprawie zorganizowanej przez Klub Wysokogórski z Gliwic, pod kierownictwem Adama Bilczewskiego. 4 października 1979 r. Jerzy Kukuczka, Andrzej Czok, Janusz Skorek i Andrzej Zyga Heinrich zdobyli szczyt (8511 m n.p.m.) drogą normalną od strony zachodniej.

18 września 1987 wraz z Arturem Hajzerem Kukuczka zdobył ostatni w Koronie szczyt, ostatni paciorek na swym, jak zwykł mawiać "himalajskim różańcu”, - położoną na terytorium Tybetu w Himalajach Wysokich - Shisapangmę. Wspinacze dotarli na szczyt zachodnią granią, było to pierwsze wejście tą drogą. Wejściem tym Jerzy Kukuczka, jako drugi człowiek na świecie, wpisał się na listę himalaistów, którzy pokonali wszystkie ośmiotysięczniki leżące w Himalajach i w Karakorum.

– Mnie nie wystarczy być tylko w górach, być na wyprawie. Uważam, że jeżeli się podchodzi pod górę, to z jakimś celem, a tym celem jest wejść na tę górę – mówił Jerzy Kukuczka.

Na każdy z ośmiotysięczników Jerzy Kukuczka wchodził nową drogą albo zimą. – To jest przede wszystkim dla mnie najważniejsze – mówił - bo wchodzenie drogą normalną, drogą którą wchodzili inni himalaiści, nie daje mi tyle satysfakcji.

Kiedy żona mówiła mu, że "kusi zły los", on odpowiadał: "Może któregoś dnia, kiedy znajdę inny sposób na życie, kiedy jakaś dziedzina pociągnie mnie tak mocno jak góry, być może wtedy powiem stop, zaczynam coś innego".

Gdy na lotnisku przed wylotem na Lhotse w 1989 roku dziennikarz Polskiego Radia zapytał Kukuczkę, dlaczego wybiera się znów na tak trudną górę jak Lhotse, na południową ścianę, wspinacz odpowiedział pytaniem: a dlaczego kończyć skoro tak dobrze idzie? 

ah, PolskieRadio24.pl

Zobacz więcej na temat: Himalaje Jerzy Kukuczka góry
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O najważniejszych wspinaczkach mówili najmniej

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 17:40
- Nagle do świadomości ludzi dostała się wiadomość, że Polka weszła na Mt. Everest. Może dodałam ducha tym, którym go brakowało - mówiła Wanda Rutkiewicz. Archiwalne nagrania alpinistki pojawiły się w audycji poświęconej pionierom himalaizmu zimowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kukuczka znów stanął na dachu Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2012 13:58
Hołd wielkiemu polskiemu himalaiście oddał jego syn, Wojciech. Zdobył Mount Everest.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kukuczka wrócił do Polski z wyprawy na Mount Everest

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2012 16:13
Syn najwybitniejszego polskiego himalaisty powiedział, że najtrudniejszy był atak szczytowy, ale na samym szczycie uczucia miał mieszane. Polacy spotkali się tam z hałaśliwą 20-osobową wycieczką.
rozwiń zwiń