X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Świat polskiego sportu żegna prezydenta Gdańska. Paweł Adamowicz był kibicem, który wspierał sport

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 21:11
Gdańskie środowisko sportowe przeżywa śmierć Pawła Adamowicza. Zaczęło się od kondolencji Trefla, Lechii oraz pozostałych gdańskich i trójmiejskich klubów, a wyrazy współczucia napływają również od wielu organizacji i sportowców z całego kraju oraz zagranicy.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz na stadionie PGE Arena w Gdańsku
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz na stadionie PGE Arena w GdańskuFoto: PAP/Adam Warżawa

W szpitalu uniwersyteckim w Gdańsku zmarł Paweł Adamowicz - prezydent Gdańska, zaatakowany przez nożownika podczas niedzielnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

Paweł Adamowicz urodził się 2 listopada 1965 roku w Gdańsku był z wykształcenia prawnikiem, od 1990 roku samorządowcem, od 1998 pełnił fgunkcję prezydenta Gdańska. Miał 53 lata. Jeszcze w liceum włączył się w konspirację solidarnościową. Był kolporterem prasy i wydawnictw podziemnych.

W 1984 roku rozpoczął studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Współtworzył pierwsze jawne stowarzyszenia opozycyjne wobec władz, przewodniczył studenckiemu komitetowi strajkowemu podczas protestu w maju 1988 roku, był wydawcą i drukarzem podziemnego pisma.

Studia ukończył w 1989 roku, a w latach 1993-1996 odbył aplikację radcowską, zakończoną egzaminem. W latach 1989-1998 pracował jako asystent na Uniwersytecie Gdańskim. W tym czasie, przez 3 lata, był także prorektorem uczelni do spraw studenckich.  

W 1990 roku Paweł Adamowicz został wybrany na radnego Gdańska z ramienia Komitetu Obywatelskiego.

W latach 1994-1998 pełnił funkcję przewodniczącego rady miasta. W 1998 roku z listy AWS po raz trzeci został radnym. W tym samym roku został po raz pierwszy prezydentem Gdańska. Na to stanowisko wybrała go rada miasta. W 2001 roku znalazł się wśród założycieli regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej.

Rok później wygrał pierwsze, bezpośrednie wybory prezydenckie. Zwyciężał w kolejnych wyborach samorządowych w 2006, 2010 i 2014 roku. W 2018 założył Stowarzyszenie „Wszystko dla Gdańska” i kandydując z jego list wygrał ubiegłoroczne wybory. 

W trakcie kariery samorządowej Paweł Adamowicz pełnił wiele funkcji, był między innymi członkiem Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Komitetu Regionów.

W latach 2007-2015 sprawował funkcję prezesa zarządu Unii Metropolii Polskich, następnie został członkiem zarządu tej organizacji. 

Jego kadencje odznaczyły się również decyzjami przychylnymi dla sportu w Gdańsku. Miasto nad Motławą gościło wielokrotnie start Tour de Pologne, a firma Lang Team i sam Czesław Lang uczcili śmierć Prezydenta stosownymi komunikacjami w mediach społecznościowych.

Za prezydentury Pawła Adamowicza "Stadion Energa Gdańsk" był wybrany najpiękniejszym obiektem Euro2012. Zmarły Prezydent był kibicem Lechii Gdańsk i to od jej kondolencji zaczęłą się ogólnopolska akcja w mediach społecznościowych.

HB

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie żyje Paweł Adamowicz

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 14:56
Dziś przed godz. 15.00 lekarz z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku poinformował, że prezydent Gdańska nie żyje. Wczoraj podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku prezydent Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem.
rozwiń zwiń