more_horiz
Wiadomości

Karate: Witold Bańka przyznał nagrodę dla mistrzyni świata Doroty Banaszczyk. "Takich mamy działaczy"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 12:35
Witold Bańka postanowił przyznać nagrodę ministerstwa sportu dla mistrzyni świata w karate olimpijskim Doroty Banaszczyk. Wcześniej 22-latka podpisała umowę z Grupą Energa, przez co stała się ambasadorką firmy. Specjalna nagroda ministerstwa znacznie ułatwi sytuację Banaszczyk. 
Dorota Banaszczyk na podium mistrzostw świata 2018
Dorota Banaszczyk na podium mistrzostw świata 2018 Foto: Instagram.com/dorotabanaszczyk (screen)

Dorota Banaszczyk, która startuje w kategorii wagowej do 55 kg, w listopadzie 2018 roku została mistrzynią świata w karate olimpijskim jako pierwsza w historii reprezentantka Polski. Tytuł wywalczyła w Madrycie. 22-latka poinformowała ostatnio na Facebooku, iż zajęła drugie miejsce w plebiscycie Dziennika Łódzkiego na sportowca roku, dodając, że "chociaż w ten sposób" doceniono jej wynik. 

Banaszczyk 1200 f.jpg
Dorota Banaszczyk ambasadorką Energi. "Dziękuję za zaufanie" [TYLKO U NAS]

Konflikt działaczy

Sprawa ma związek z konfliktem między Polskim Związkiem Karate a Polską Unią Karate, w której zrzeszony jest Olimp Łódź, który reprezentuje Banaszczyk. Mimo, iż Światowa Federacja Karate (WKF) uznała PUK, a konkurencyjną organizację wyrzuciła ze swoich szeregów, PZK ciągle posiada status związku sportowego i związane z nim prawo finansowania startów reprezentantów z ministerialnych środków.

Ze względu na tę sytuację, Banaszczyk nie mogła otrzymać ani stypendium z ministerstwa, ani nagrody z urzędu miasta Łodzi, gdzie mieszka. Z własnej kieszeni musiała też sfinansować niedawny start w prestiżowych zawodach z cyklu Karate Premier League w Paryżu, gdzie zajęła drugie miejsce.

Nagroda od ministra sportu

Banaszczyk na własnej skórze przekonała się o konflikcie działaczy. Obecnie funkcjonuje Polski Związek Karate (PZK) oraz Polska Unia Karate (PUK). PZK jest nieakceptowany przez światową federację, z kolei PUK tak, jednak nie ma w Polsce statusu związku sportowego. Obie organizacje mogły złożyć wniosek o przyznanie nagrody dla Banaszczyk i jej trenera. Taki wniosek jednak nie wpłynął, na co zareagował Witold Bańka przyznając specjalną nagrodę finansową. 


(mb), pm, PolskieRadio24.pl/Twitter

Zobacz więcej na temat: SPORT Sporty walki karate
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karate: Dorota Banaszczyk podpisała umowę z Energą. "To duża pomoc"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 09:00
Mistrzyni świata w karate olimpijskim (kat. 55 kg) Dorota Banaszczyk podpisała umowę z Grupą Energa, na mocy której stanie się ambasadorką firmy. - To duża pomoc - przyznała zawodniczka w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. W ostatnim czasie głośno było o problemach 22-latki, która, ze względu na konflikt działaczy, musiała opłacać starty w kwalifikacjach olimpijskich z własnej kieszeni.
rozwiń zwiń