X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Tegoroczna potyczka z K2 zakończona. "Game is over", szczyt czeka na Polaków

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 14:27
"Silny wiatr nie pozwala na wspianie i spełnienie naszego marzenia, cieszymy się, że w komplecie schodzimy do bazy. Góra zawsze tutaj będzie" - poinformował Alex Txikon, który wraz z ekipą podejmował próbę pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik K2 (8611 m n.p.m.).    
Widok na lodowiec Baltoro
Widok na lodowiec Baltoro Foto: screen/Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera/Facebook

Jeszcze w sobotę 16 marca Alex Txikon dotarł do wysokości 7050 i poinformował, że zamierza wspinać się dalej. Oczywiście swoje działania uzależniał od warunków atmosferycznych.

góra k2 1200 free.jpg
K2 dla Polaków: zdobywanie K2 powinien poprzedzić atak wspinaczy na swoje ego. "Big Brother” też nie pomógł

"A więc próbuje... Faktycznie, okno zapowiada się bardzo obiecująco i jest dość stabilne, a parametry prognozowane dla szczytu (25 kmph/-40 st.C / 1026 mbar ciśnienie odniesienia, czyli 289 mbar na szczycie) dają potencjał do ataku bez wspomagania tlenem. Wg kalkulatora lotniczego, do którego mam ograniczone zaufanie, Alex może liczyć na 330 mbar na szczycie, ale tu byłbym bardzo ostrożny" - analizował sytuację pogodową meteorolog Michał Pyka i dzielił się swoimi obserwacjami na swoim profilu na Facebooku.   

Okazało się jednak, że pogoda uniemożliwiła akcję Baskowi i wspinacz wraz ze swoją ekipą musiał zrezygnować. 

 

Wyprawa Alexa Txikona miała wymiar naukowy, himalaista chciał zwrócić uwagę na zachodzące na świecie zmiany klimatu. - Ten naukowy wymiar podboju K2 jest niezwykle istotny. - Od dawna mówię, że potencjał naukowy zimowych wypraw w Karakorum i w Himalaje jest marnowany. Nikt z naukowców nie dotrze tak wysoko i w takich warunkach więc instytucje naukowe powinny wręcz wspierać takie inicjatywy himalaistyczne, a już na pewno powinny korzystać z okazji do instalowania sprzętu pomiarowego w celu prowadzenia badań zarówno podczas zimowych wypraw przez ich uczestników jak i z wykorzystaniem satelitów w martwym sezonie - mówił portalowi PolskieRadio24.pl Michał Pyka, który analizował prognozy pogody dla polskiej ekipy, która ubiegłej zimy działała na K2. - Pozwoli to lepiej poznać mechanizmy klimatyczne i dopracować algorytmy meteorologiczne których trafność w górach najwyższych niekiedy pozostawia wiele do życzenia - dodawał analityk pogody. 

Ekspedycja Txikona wróci zatem "bez szczytu", ale na pewno z nową wiedzą na temat K2, którą zapewne wykorzystają kolejni śmiałkowie, którzy będą atakowali ten niezdobyty dotąd zimą ośmiotysięcznik. 

Ballard Nardi 1200 F.jpg
Akcja na Nanga Parbat: zlokalizowano ciała Nardiego i Ballarda. "Musimy pogodzić się z tym, co się stało"

Ekipa Alexa Txikona z Karakorum wyjedzie także mając w pamięci akcję ratunkowo-poszukiwawczą na Nanga Parbat. Pod koniec lutego himalaiści pod wodzą Baska, z bazy pod K2 zostali przetransportowani na Nanga Parbat, gdzie wzięli udział w akcji mającej na celu odnalezienie zaginionych Daniele Nardiego i Toma Ballarda. Wielkie zaangażowanie zespołu Txikona jednak nie przyniosło sukcesu. Próba wytyczenia nowej drogi na mający fatalną opinię ośmiotysięcznik, przyniosła Włochowi i Brytyjczykowi śmierć.    

W sezonie 2018/2019 K2 atakowali także himalaiści ze wschodu. Wspinacze z Rosji, Kazachstanu i Kirgistanu wycofali się jednak po dotarciu na wysokość 7500 m. 

Zimowy rekor na K2 należy do wyprawy dowodzobnej przez Krzysztofa Wielickiego. W sezonie 2002/2003 Piotr Morawski i Denis Urubko ustawili obóz na wysokości 7650m. Silny wiatr uniemożliwił im jednak dalszą wspinaczkę na szczyt.

K2 atakowano zimą sześciokrotnie. Trzy razy górę próbowali pokonać Polacy. 

1987/1988 – polska wyprawa, kierowana przez Andrzeja Zawadę; osiągnięto 7300 metrów,
2002/2003 – polska wyprawa, kierowana przez Krzysztofa Wielickiego; osiągnięto 7650 metrów,
2011/2012 – rosyjska wyprawa, kierowana przez Wiktora Kozłowa; osiągnięto 7200 metrów,
2017-2018 – polska wyprawa, kierowana przez Krzysztofa Wielickiego; osiągnięto 7400 metrów.
2018/2019 - wyprawa Alexa Txikona
2018/2019 - wyprawa rosyjsko-kazachsko-kirgiska

W ramach programu "Polski Himalaizm Zimowy", kolejna polska wyprawa, planowana jest zimą 2019/2020. Piotr Tomala, szef programu informował, że wyprawa ma ruszyć 22 grudnia 2019 roku. Będzie to czwarta zimowa akcja Polaków na drugim co do wysokości szczycie globu. 

Aneta Hołówek, PolskieRadio24.pl

 

  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Wielicki na Lhotse dokonał niemożliwego. "Adam Bielecki nie mógłby tego powtórzyć"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 15:48
- Lekarz nawet nie wiedział, że gdzieś wyjechałem. Mój plan znała jedynie żona, ale ona tylko popukała się w głowę - wspomina Krzysztof Wielicki w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl swoją brawurową szarżę sprzed lat. W sylwestrową noc 1988 roku himalaista jako pierwszy w historii, samotnie i w gorsecie ortopedycznym stanął zimą na szczycie ośmiotysięcznika Lhotse. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko Dunaj i Klonowski zimą na K2. Do ekipy Txikona dołączy kolejny Polak

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 10:30
Paweł Dunaj i Marek Klonowski, uczestnicy wyprawy Baska Alexa Txikona na jedyny niezdobyty zimą ośmiotysięcznik K2 (8611 m) dotarli do bazy, gdzie oczekują na resztę zespołu. Wkrótce ma do nich także dołączyć kolejny Polak - Waldemar Kowalewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Mackiewicz na Nanga Parbat postawił pomnik ludzkiej niezłomności. "Teraz z Czapkinsa nie wypada się już śmiać"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 22:00
- Środowisko, przynajmniej to wspinaczkowe, śmiało się z Tomka Mackiewicza i śmieje się pewnie do dzisiaj. A teraz już śmiać się nie wypada. Tomek zdobył Nangę w stylu zbliżonym do alpejskiego, w małym zespole dwuosobowym, bez poręczowania, bez tragarzy, w takim trochę punkowym stylu, co docenił sam Wojtek Kurtyka - mówi Dominik Szczepański, autor wydanej właśnie biografii polskiego wspinacza "Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyczny wyczyn i historyczna nagroda. Oscar dla "Free Solo" za ekstremalną wspinaczkę

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 15:52
Przełomowy wyczyn człowieka i przełomowe dzieło filmowe, które o nim opowiada – tak można opisać dokument "Free Solo: ekstremalna wspinaczka”, który otrzymał statuetkę Oscara za najlepszy film dokumentalny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces okupiony tragedią. Mija sześć lat od pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 10:41
5 marca 2013 roku na szczycie Broad Peak (8047 m) stanęli Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek. To wejście było kolejnym wielkim polskim sukcesem w himalaizmie zimowym, ale okupionym ogromną tragedią. 6 marca podczas zejścia ze szczytu zaginęli Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. 
rozwiń zwiń