X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Akcja na Nanga Parbat: zlokalizowano ciała Nardiego i Ballarda. "Musimy pogodzić się z tym, co się stało"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 19:05
W sobotę ogłoszono, że akcja ratunkowa na Nanga Parbat, której celem było odszukanie zaginionych wspinaczy - Daniele Nardiego i Toma Ballarda - dobiegła końca. Próba wytyczenia nowej drogi na mający fatalną opinię ośmiotysięcznik, przyniosła Włochowi i Brytyjczykowi śmierć.
Nanga Parbat
Nanga Parbat Foto: Ahmed Sajjad Zaidi/flickr/CC BY-SA 2.0

Minęło 13 dni od ostatniego kontaktu z zaginionymi na Nanga Parbat himalaistami. Nadzieja na to, że uda się odnaleźć ich żywych, malała z każdym kolejnym. Po raz ostatni z Nardim i Ballardem współpracownicy mieli kontakt 24 lutego, gdy wspinacze byli na wysokości 6300 m na Żebrze Mummery'ego.

Akcja ratowniczo-poszukiwawcza ruszyła 28 lutego. W czwartek Alex Txikon, który dowodził ekipą poszukiwawczą, przekazał, że za pomocą teleskopu udało się zauważyć dwa "kształty/sylwetki" na wysokości 5900 metrów - w miejscu, które odpowiadało ostatniej znanej pozycji duetu.

Bask, który w związku z fatalnymi doniesieniami przerwał swoją wyprawę na K2 i wsparł poszukiwania, potwierdził, że są to ciała Nardiego i Ballarda, którzy próbowali wytyczyć nowy szlak na szczyt Nanga Parbat - pokonując ścianę Diamir nową linią, biegnącą Żebrem Mummery’ego. Mieli tego dokonać bez użycia tlenu z butli i w stylu alpejskim. Ryzyko było olbrzymie, co podkreślali inni wspinacze, mający na swoim koncie działania na owianej złą sławą górze. 

Simone Moro powiedział wprost, że "ta wspinaczka była samobójcza z powodu lawin i spadających brył lodu tak wielkich jak samochody. Decyzja o wspinaniu się niebezpieczym Żebrem Mummery’ego było jak gra w rosyjską ruletkę, a pakistański wspinacz, który był w zespole Nardiego i Ballarda zrezygnował, twierdząc, że nie chciał umrzeć".

"Jesteśmy załamani, to ogromny ból, ale informujemy, że akcja poszukiwawcza Daniele i Toma dobiegła końca. Jakaś ich cząstka na zawsze pozostanie na Nandze. Po zrobieniu wszystkiego, co było możliwe, musimy zaakceptować to, co się stało" - brzmi część komunikatu ekipy Nardiego. 

42-letni Daniele Nardi nie był pierwszy raz na Nanga Parbat, na tym ośmiotysięczniku działał już wcześniej cztery razy. Jego tegoroczny wspinaczkowy partner, Tom Ballard, głównie wspinał się w Alpach. W ciągu jednego zimowego sezonu zdobył słynne północne, alpejskie ściany - Matterhorn, Eiger, Grandes Jorasses i Petit Dru.

Ballard był synem brytyjskiej alpinistki Alison Hargreaves, która jako pierwsza Brytyjka przeszła północną ścianę Eigeru (1988). W 1995 roku zdobyła trzy ośmiotysięczniki: Mount Everest, Kanczendzongę i K2. Na Everest wspięła się bez wspomagania tlenem z butli, była pierwszą kobietą na świecie, która tego dokonała. Ze szczytu za pomocą radia przekazała najbliższym wiadomość: "jestem tu, w najwyższym punkcie świata dla Toma i Kate, moich dzieci, kocham Was bardzo mocno".

Trzy miesiące po tym wyczynie zginęła w lawinie podczas zejścia z K2. Miała 33 lata. Jej ciało nigdy nie zostało znalezione. Jej zyciowym mottem była sentencja: lepiej przeżyć jeden dzień jako tygrys niż tysiąc dni jak owca.

W styczniu 2018 roku cały świat pasjonatów gór śledził wydarzenia z Nangi - Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol znaleźli się w rozpaczliwej sytuacji po tym, jak udało im się zdobyć szczyt. Na pomoc ruszyli wówczas uczestnicy ekspedycji, która atakowała K2 - ekipa ratunkowa składająca się z himalaistów - Adama Bieleckiego, Denisa Urubko, Piotra Tomali i Jarosława Botora - uratowała partnerkę Polaka, on sam jednak niestety na zawsze pozostał na górze.

Nanga Parbat ma przerażającą opinię wśród wspinaczy. To nietypowa góra, ośmiotysięcznik samotnie stojący w zachodnich Himalajach w Pakistanie. Od strony południowej broni jej 4,5-kilometrowa pionowa ściana, największa na świecie. Grań ma 26 kilometrów. Do pierwszego wejścia na szczyt, które miało miejsce w 1953 roku, za próby zdobycia wierzchołka zapłaciło życiem 31 osób. Do dziś ta liczba jest ponad dwa razy większa. Więcej niż 20 procent ludzi, którzy ruszają w górę, zostaje tam na zawsze. Niestety, w sobotę możemy potwierdzić, że dołączyli do nich Daniele Nardi i Tom Ballard.


ps, ah

Zobacz więcej na temat: góry SPORT Nanga Parbat
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Akcja na Nanga Parbat: ekipie Txikona nie udało się sprawdzić "dwóch obiektów". "La Stampa" niemal pewna sylwetek ze zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 21:15
W piątek ekipa Alexa Txikona spędziła drugi dzień na oczekiwaniu na helikoptery, które miały wykonać lot wokół ośmiotysięcznika, by ustalić, czy zaobserwowane na Nanga Parbat (8126 m) "dwie sylwetki" to zaginieni himalaiści - Włoch Daniele Nardi i Brytyjczyk Tom Ballard. 
rozwiń zwiń